21. mája 2015
Angela Merkelová Foto: TASR/APBerlín 21. mája (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes uviedla, že účasť Ruska na summitoch najvyspelejších krajín sveta nebude možná, kým Moskva zlyháva pri rešpektovaní základných demokratických hodnôt a neuznáva základ medzinárodného práva.
V prejave v nemeckom parlamente dnes Merkelová uviedla, že
"vývoj na Ukrajine je dôvodom, prečo sa v Elmau stretne skupina G-7, a nie skupina G-8". Merkelová mala na mysli júnový summit, ktorý sa uskutoční v bavorskom meste Elmau bez účasti Ruska.
Merkelová vysvetlila, že
"G-7 vnímame ako spoločenstvo hodnôt. To znamená spoločne pracovať v záujme slobody, demokracie a vládu zákona". Zdôraznila, že to zahŕňa aj rešpektovanie zákonov a územnej celistvosti štátov. Podľa Merkelovej aktivity Ruska na Ukrajine
"s tým nie sú v súlade".
"Návrat k formátu G-8 je nepredstaviteľný, kým Rusko nebude konať v súlade s týmito základnými hodnotami," prízvukovala.
Merkelová sa vyjadrila aj k summitu Východného partnerstva, ktorý sa začína dnes v lotyšskej Rige. Uviedla, že ide o program spolupráce EÚ s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou, a vylúčila dohady, že je zameraný proti Rusku. Vyhlásila, že
"Východné partnerstvo nie je nástrojom politiky rozšírenia EÚ".
Kancelárka pripomenula ne neprípustnosť myslenia v kategóriách
"buď-alebo", keď si tá-ktorá krajina musí vybrať medzi EÚ alebo Ruskom.
Uviedla, že EÚ berie na vedomie rozhodnutie Arménska, ktorá má tesné ekonomické kontakty s Ruskom. Vyhlásila, že EÚ je pripravená na prehĺbenie spolupráce s Bieloruskom, ale pripomenula, že predpokladom pre to je dodržiavanie ľudských práv a doriešenie prípadov politických väzňov zo strany bieloruského vedenia.
Merkelová pred poslancami Bundestagu vyhlásila, že zatiaľ je priskoro na zjednodušenie vízového režimu pre občanov Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska, s ktorými EÚ podpísala asociačné dohody.
Vysvetlila, že od posledného summitu Východného partnerstva - v decembri 2013 - síce tieto krajiny dosiahli isté úspechy pri plnení bodov asociačnej zmluvy, ale cieľom je ich úplná realizácia.
"Krajiny teraz musia pristúpiť k dôležitým reformám, čo si vyžiada veľké úsilie," vyhlásila. Spresnila, že k zjednodušeniu vízového režimu dôjde až po tom, keď budú prijaté všetky opatrenia zakotvené v asociačných zmluvách.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR