Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. mája 2011

Sulík sa spolieha na Smer, že nepodporí euroval



Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík sa spolieha na opozičný Smer-SD, že nepodporí euroval II. "Veľmi dúfam, že kolegovia zo ...



Zdieľať
sulik Richard Sulík a Robert Fico.Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) - Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík sa spolieha na opozičný Smer-SD, že nepodporí euroval II. "Veľmi dúfam, že kolegovia zo Smeru nebudú mať opäť raz len plné ústa rečí a že dodržia čo povedali, keď dôjde na lámanie chleba. To znamená, že euroval II podporia, len keď bude koalícia jednotná. Potom by sme mali reálnu šancu nevstúpiť do eurovalu II," napísal vo svojom najnovšom blogu Sulík. Euroval II je podľa Sulíka podvod na európskych daňovníkoch a z tohto dôvodu SaS euroval II nepodporí.


Zdôraznil, že za 6 miliárd eur, ktoré by sme dali na grécke, portugalské a "bohvie koho" dôchodky, vieme postaviť 300 km diaľnic.

"Úplnú zvrátenosť tohto projektu a celú tú perverznú solidaritu jasne vidieť pri predstave, odkiaľ by mali prísť peniaze na prípadný vklad Slovenska do eurovalu II. Popri iných návrhoch padol aj ten, že na splatenie vkladu sa použijú peniaze z privatizácie. Človek vôbec nemusí byť bohapustý populista, aby si položil otázku, či je správne predať hodnoty tvorené našimi rodičmi, aby bolo na grécke dôchodky," zdôraznil šéf SaS.

Sulík tiež upozornil, že v kapitalizme sú zisky väčšinou súkromné a straty tiež. V socializme je to naopak, zisky a aj straty sú štátne. "Euroval, pokiaľ sa jedná o banky, je geniálna konštrukcia, ktorá spája výhody kapitalizmu a socializmu - privatizuje zisky a socializuje straty. Keď má banka schopných a zodpovedných manažérov, zisk ktorý produkujú, patrí akcionárom banky. Keď má banka neschopných či nezodpovedných manažérov, alebo len tak sa nezadarilo, zložia sa na stratu daňoví poplatníci," dodal Sulík.

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), teda permanentný euroval, by mal súčasný, dočasný stabilizačný systém nahradiť v roku 2013. Mechanizmus má pomáhať krajinám, ktoré sa dostanú do problémov s refinancovaním vlastného dlhu. Efektívna úverová kapacita mechanizmu má byť 500 mld. eur. Aby bola táto kapacita ratingovo najvyššie hodnotená, celý mechanizmus bude zahŕňať aj dodatočnú rezervu 200 mld. eur. Prvých 80 mld. eur kapitálu mechanizmu má byť splatných v prvých piatich rokoch jeho fungovania v hotovosti. Zvyšná časť podielu sa bude v prípade potreby vkladať kombináciou záruk a kapitálu na zavolanie.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
GAŠPAROVIČ: Zabitie Usámu bin Ládina je zadosťučinením sprav
<< predchádzajúci článok
Trnava opäť otvorí kostoly pre turistov