Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. júla 2010

Sulík nevylučuje zmenu financovania cirkví



Predseda SaS Richard Sulík nevylučuje, že sa financovanie cirkví môže zmeniť v tomto volebnom období. "Myslím, že s KDH vieme dôjsť k ...



Zdieľať
sulik Richard Sulík

Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) - Predseda SaS Richard Sulík nevylučuje, že sa financovanie cirkví môže zmeniť v tomto volebnom období. "Myslím, že s KDH vieme dôjsť k dohode. Aj im záleží na tom, aby cirkev bola viac nezávislá. A preto začneme diskutovať, budeme sa snažiť zapojiť aj verejnosť a snáď dospejeme k nejakému modusu, ktorý bude prijateľný aj pre KDH, aj pre nás," povedal v rozhovore pre agentúru SITA Sulík.

Podľa Sulíka sa však musí k zmene financovania cirkví začať celospoločenská diskusia. "Ja si nemyslím, že momentálne prebieha nejaká intenzívna spoločenská diskusia. Napríklad konferencie. Samotnému zákonu bude musieť predchádzať niečo ako legislatívny zámer, čo bude určitý koncept odluky. Taký materiál sa môže zverejniť, k nemu môže byť konferencia, to môžu pripomienkovať rôzni ľudia. Toto ja rozumiem pod celospoločenskou a najmä odbornou diskusiou a to samozrejme bude istý čas trvať. Čiže možno rok, rok a pol venujeme tomuto," povedal predseda SaS.

Podľa Sulíka SaS nemá problém ani s výhradou vo svedomí. "Povedali sme, že nemáme problém s výhradou vo svedomí a dokonca sme za. Máme to aj v našom programe práve preto, lebo to zvyšuje slobodu jednotlivca, ktorý si výhradu vo svedomí uplatní. To znamená, že keď lekár interrupciu robiť nechce, no tak si uplatní výhradu a robiť ju nemusí. Ale dôležité je aj to, akým spôsobom bude táto výhrada vo svedomí realizovaná alebo legalizovaná. A tu tvrdíme, že si vieme poradiť sami a nepotrebujeme na to vstup tretieho subjektu, zahraničného a uzatvárať s ním medzištátnu zmluvu, ktorú nevieme bez súhlasu druhej strany ani meniť, ani vypovedať, ani nič. Som presvedčený, že je oveľa správnejšie, aby výhrada vo svedomí bola ukotvená napríklad v Zákonníku práce," povedal Sulík.

Zároveň priznal, že navrhol KDH pri rokovaniach o programových tézach kompromis, že ak kresťanskí demokrati budú súhlasiť s dekriminalizáciou marihuany, SaS bude súhlasiť s Vatikánskou zmluvou. "Ja som im navrhoval urobiť takýto kompromis a oni s tým nesúhlasili," uviedol s tým, že podľa neho by to bol dobrý kompromis. "Jednoducho náš vyjednávací tím, jeho súčasťou nie som len ja, ale ešte podpredsedovia Miškov a Mihál, dospel k záveru, že voliči SaS viac ocenia, keď budú aj Vatikánske zmluvy, aj dekriminalizácia alebo registrované partnerstvá. KDH k tomuto záveru nedospelo a preto sme nedospeli k dohode. Myslím, že to je úplne legitímna forma vyjednávania," dodal Sulík.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Oprava podľa Zákona o periodickej tlači
<< predchádzajúci článok
Teherán odsúdil sankcie EÚ v energetickom sektore