Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. októbra 2016

Súkromným lekárom sa limity na lieky a vyšetrenia nepozdávajú



Ambulantní lekári ustoja budúci rok so zníženým rozpočtom pre zdravotníctvo, nemôžu byť však zavedené limity na predpisovanie liekov či rádiologické a laboratórne ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 18. októbra (TASR) – Ambulantní lekári ustoja budúci rok so zníženým rozpočtom pre zdravotníctvo, nemôžu byť však zavedené limity na predpisovanie liekov či rádiologické a laboratórne vyšetrenia. Poukázala dnes na to Asociácia súkromných lekárov SR (ASL).


Tento krok musí ísť podľa nej "ruka v ruke" so zavedením štandardu pri diagnostických a liečebných postupoch, to na Slovensku zatiaľ chýba. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dlhodobo avizuje, že tak plánuje urobiť.

Lekárom sa nepáči, že pri prekročení predpisových limitov by im mali hroziť postihy. "Zavedenie sankcií by mohlo ohroziť dostupnosť liekov a vyšetrení pre pacienta," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave prezident ASL Marián Šóth. Limity na diagnostiku môžu tiež podľa neho spomaliť diagnostický a liečebný proces.

Aký postih by konkrétne lekárom hrozil, ASL zatiaľ presne nevie definovať. Asociácia zatiaľ rovnako nie je informovaná, pri prekročení akého limitu im sankcie môžu hroziť. "O tejto téme ešte veľa nevieme, počuli sme o tom zatiaľ len okrajovo," povedal Šóth. S ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom (nominantom Smeru-SD) sa však lekári v tejto veci plánujú stretnúť, treba podľa nich odbornú diskusiu. "Je totiž veľmi pravdepodobné, že všeobecní lekári budú po zavedení limitov posielať pacientov k špecialistovi a tí ich pošlú do nemocníc," vysvetlil Šóth.

Prezident ASL však chápe, že rezort chce znížiť nadspotrebu liekov pacientmi. V tomto kroku však veľmi nevidí zmysel. "Už teraz máme totiž dohodnuté určité limity so zdravotnými poisťovňami, nie sú však sankčné, ale motivačné," povedal. Ak sa ich teda lekári pri predpisovaní liekov či laboratórnych a rádiologických vyšetreniach držia, majú vyššiu úhradu. Duplicitu vyšetrení by podľa Šótha mohlo odstrániť zavedenie eHealthu.

So zavedením predpisových limitov pre ambulantný sektor na lieky či rádiologické a laboratórne vyšetrenia počíta záverečná správa o revízii výdavkov v zdravotníctve, ktorá je súčasťou návrhu štátneho rozpočtu pre rok 2017. Vládni analytici predpokladajú, že sa tak dajú ušetriť desiatky miliónov eur. Slováci majú totiž podľa nich vysokú spotrebu liekov, čo môže okrem iného spôsobovať aj ich nadštandardná preskripcia.

"Ak by lekári, ktorí pacientovi predpisujú viac receptov ako tri štvrtiny ich kolegov, znížili svoju preskripciu na ich úroveň, prinieslo by to dodatočné využitie prostriedkov zo zdravotného poistenia v objeme 158 miliónov eur," píše sa v správe o revízii výdavkov. Pokiaľ by takto podľa vládnych analytikov upravila svoje správanie len horná desatina, usporiť by sa mohlo 59 miliónov eur.

Príčinou takéhoto predpisovania pritom môže byť skutočná medicínska potreba, ale i nedostatočný manažment pacienta, duplikácie v predpisovaní, indukovaná preskripcia či iné nezrovnalosti, dodali vládni analytici.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zamestnávatelia chcú vyššie daňové zvýhodnenie v treťom pilieri
<< predchádzajúci článok
P. PLAVČAN: Musí nastať zhoda, že v školstve je potrebná zmena