Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

16. februára 2011

Súkromná firma chce v parku v Kvetnici postaviť rodinné domy



Súkromná firma pripravuje v parku na Kvetnici v Poprade výstavbu rodinných domov. Kúpeľno-rekreačný park aj s výhľadom na Vysoké Tatry tu je od druhej polovice 19. storočia.



Zdieľať
kvetnica Súkromná firma pripravuje v parku na Kvetnici v Poprade výstavbu rodinných domov. Kúpeľno-rekreačný park aj s výhľadom na Vysoké Tatry tu je od druhej polovice 19. storočia.Foto: SITA/Rastislav OvšonkaPOPRAD 16. februára (WEBNOVINY) – Súkromná firma K&Ž, s.r.o. Kežmarok chce v jedinom parku v meste Poprad, v mestskej časti Kvetnica, postaviť rodinné domy. Návrh na zmenu územného plánu je od pondelka zverejnený na internetovej stránke mesta Poprad. Občania mesta majú teraz 30 dní na pripomienkovanie návrhu. V parku by malo podľa návrhu vyrásť 22 rodinných domov, každý s pozemkom s rozlohou približne od 500 do 600 štvorcových metrov. „Jadrom Kvetnice je kúpeľno-rekreačný park, ktorý potrebuje určitú rozlohu, aby bol parkom. Zároveň dáva tomuto územiu určitú hodnotu, ktorá je aj pre budúceho investora zaujímavá. Akýkoľvek veľký zásah, čo táto výstavba je, uberie túto hodnotu, kvôli ktorej tam tá investícia išla,“ uviedol pre SITA člen rady Združenia pre urbanizmus a územné plánovanie, architekt Martin Baloga.


V Kvetnici sú podľa Balogu lokality, ktoré by boli vhodné pre výstavbu. Tá by mohla vyriešiť mnohé problémy tejto mestskej časti Popradu, „ale určite to nie je park, ktorý by mal suplovať úlohu rozvojového územia,“ dodal Baloga. Park v Kvetnici, ktorý podľa Balogu ako jediný v meste spĺňa kritériá kladené na park, je už zadefinovaný a bolo by dobré ho rozvíjať, namiesto toho, aby sa zlikvidoval.

Na internetovej stránke mesta Poprad sa objavil aj ďalší návrh na zmenu územného plánu. V dotyku s križovatkou ulíc J. Curie a Baníckou v blízkosti popradskej nemocnice plánuje firma TOP Line Poprad, s.r.o. Ďalší investor plánuje postaviť v Poprade päťposchodový 92-lôžkový hotel. Hotel by mal vyrásť na ploche, ktorá dnes slúži ako verejná zeleň. „Hotel by bol v tejto polohe za určitých podmienok akceptovateľný. Konfliktným územím je práve kontakt s obytnými časťami, kde už je stabilizované bývanie kvalitnej úrovne, v zaujímavom prostredí s dostatkom zelene,“ uviedol Baloga. V tomto prípade je podľa neho dôležité, aby sa občania vyjadrili, či tu chcú mať takúto vybavenosť, alebo nie.

Oba návrhy na zmenu územného plánu majú podľa Balogu spoločný znak v tom, že pravdepodobne bol najskôr kúpený pozemok a až potom začal investor uvažovať o tom, čo v danom území chce postaviť. Na tieto zámery však potrebuje zmenu územného plánu. „Územný plán sa stavia do polohy nie dokumentu, ktorý určuje ako sa bude stavať, ale do polohy dokumentu, ktorý mapuje, ako výstavba v meste prebieha,“ uviedol Baloga.

Mesto Poprad má schválený územný plán od roku 1998. V posledných rokoch však skôr pripomína trhací kalendár, vzhľadom na jeho časté zmeny a doplnky. Od roku 2001 bolo podľa údajov zverejnených na stránke mesta schválených minimálne 33 zmien a doplnkov územného plánu. Za 13 rokov platnosti územného plánu bolo najviac zmien schválených v prvom roku po komunálnych voľbách. V roku 2003 bolo schválených osem doplnkov, v roku 2007 až 11 doplnkov. Podobne sa vyvíja situácia aj teraz. Za necelé dva mesiace tohto roku pribudlo na internetovej stránke mesta už päť návrhov na zmenu územného plánu. Podľa vedúcej odboru výstavby Mestského úradu v Poprade Kristíny Horákovej na stole už má mesto ďalšie návrhy na zmenu a doplnky územného plánu. „Ak sa raz schváli koncepcia rozvoja, mala by sa dodržiavať, aby sme mali určitú právnu istotu v území,“ povedal Baloga. Častými zmenami a doplnkami sa táto istota stráca. Územný plán je podľa Balogu koncepcia poskladaná z detailov. Práve zmeny v detailoch môžu prispieť k zmene vzťahu ľudí k územiu.

Časté zmeny v územnom pláne zdôvodňuje mesto Poprad z časového hľadiska, ako aj z dôvodu záujmu o rozvíjanie podnikateľských aktivít, ktoré prispievajú k zvyšovaniu zamestnanosti. Podľa vedúcej odboru výstavby pri žiadnej čiastkovej zmene nemôžu byť obídení dotknutí obyvatelia. „Každý proces obstarávania zmien a doplnkov územného plánu musí byť zo zákona zverejnený a občania majú 30 dňovú lehotu na vyjadrenie, ako aj orgány štátnej správy,“ uviedla Horáková. Konečné slovo v celom procese majú poslanci Mestského zastupiteľstva, ktorí musia trojpätinovou väčšinou schváliť zmenu územného plánu mesta. Keď tak neurobia, musia to zdôvodniť, aby mohlo mesto informovať investora o dôvodoch. Doteraz boli všetky čiastkové zmeny v mestskom zastupiteľstve schválené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na D1 sa stala opäť tragická nehoda, zomrel jeden človek
<< predchádzajúci článok
Kim Čong-il oslavuje narodeniny, Južania pália vlajky