Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. decembra 2006

Súdy o 34 % akcií Transpetrolu pokračujú



Súdne spory okolo 34 % akcií Transpetrolu, na ktoré si chcú uplatniť právo viaceré firmy z Vranova nad Topľou, aj naďalej pokračujú. Najvyšší súd SR v utorok rozhodol v jednom zo súdnych ...



Zdieľať

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) - Súdne spory okolo 34 % akcií Transpetrolu, na ktoré si chcú uplatniť právo viaceré firmy z Vranova nad Topľou, aj naďalej pokračujú. Najvyšší súd SR v utorok rozhodol v jednom zo súdnych sporov proti firmám, ktoré si chcú nárok na akcie uplatniť. Podľa právneho zástupcu Ministerstva hospodárstva SR Martina Kriváka však súd nerozhodol o hmotno-právnej stránke celej tejto kauzy. "Očakávali sme, že Najvyšší súd dnes rozhodne o tom, že takýto majetok štátu nemohol byť exekvovaný. Súd však rozhodol iba o tom, že žalobca nebol spôsobilý podať žalobu," vysvetlil Krivák.

Podľa Kriváka existuje v súčasnosti ešte 13 súdnych sporov o 34-percentný podiel Transpetrolu.

"Právoplatné rozhodnutie o 34 % akciách Transpetrolu stále neexistuje," povedal Krivák. Podľa neho sa rozhodne najmä v súdnom spore na Krajskom súde v Košiciach. "Tam sme napadli žalobu, ktorou sa žalobca domáha určenia vlastníckeho práva k akciám Transpetrolu. Toto je veľmi zásadný spor, ktorý môže rozhodnúť v tejto kauze hmotno-právne," doplnil Krivák. Právny zástupca žalobcu Bartolomej Kaščák sa k celej kauze nechcel bližšie vyjadriť. "Je to zložitá komplikovaná právna vec," povedal Kaščák.

Súdy o celej kauze rokujú aj napriek tomu, že hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara na konci novembra pre agentúru SITA povedal, že spory okolo 34 % akcií Transpetrolu sú už vyriešené. "Podľa našich informácií sú tieto spory pre súčasné vedenie MH vyriešené," povedal vtedy Zvara.

Spor o 34 % akcií Transpetrolu sa začal v máji 1995. Počas jedenástich rokov sa otvorilo v tejto veci vyše dvadsať súdnych sporov. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli vtedy zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo. Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že kvôli postupu daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 43 mil. Sk. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo. Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka Milada Korimová vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu.

V roku 1998, postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu. Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov.

Bývalý minister financií Ivan Mikloš, ešte počas svoj pôsobenia na rezorte financií, označil celú kauzu ako podvod osôb spriaznených s vranovským podnikateľom Ignácom Ilčišinom.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.

SITA/SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa premiéra Fica je oponentúra opozície bezzubá
<< predchádzajúci článok
Zaznamenali nový prípad choroby šialených kráv v ČR