Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. novembra 2013

Súdny dvor potvrdil, že útes s chrámom Preah Vihear patrí Kambodži



redseda Medzinárodného súdneho dvora Slovák Peter Tomka (druhý sprava) a japonský sudca Hisaši Owada (vpravo) prichádzajú s ďalšími sudcami na zasdnutie Medzinárodného súdneho dvora 11. novembra 2013 v Haagu.



Zdieľať
redseda Medzinárodného súdneho dvora Slovák Peter Tomka (druhý sprava) a japonský sudca Hisaši Owada (vpravo) prichádzajú s ďalšími sudcami na zasdnutie Medzinárodného súdneho dvora 11. novembra 2013 v Haagu. Foto: TASR/AP
Haag/Bangkok 11. novembra (TASR) - Kambodžská zvrchovanosť nad vyše 1100-ročným khmérskym chrámovým komplexom Preah Vihear na hraniciach krajiny s Thajskom sa vzťahuje na celý útes, na ktorom chrám stojí, rozhodol dnes Medzinárodný súdny dvor (MSD), hlavný súdny orgán Organizácie Spojených národov so sídlom v Haagu. Informovala o tom agentúra DPA.


Chrám, ktorý bol v roku 2008 zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO, dlhoročným územným sporom medzi oboma krajinami veľmi trpí a poškodzujú ho aj časté vojenské zrážky vrátane delostreleckej paľby.

MSD dnes jednohlasne rozhodol, že svojím rozsudkom z roku 1962 dal Kambodži zvrchovanosť nad celým útesom Preah Vihear, z ktorého má preto Thajsko "povinnosť stiahnuť svojich vojakov, policajné sily alebo iných strážcov", ktorých tam rozmiestnilo.

Kambodža, ktorá si nárokuje približne 4,6-kilometrovú oblasť okolo chrámu, označila dnešné rozhodnutie za "národné víťazstvo a odmenu politickej zrelosti súčasnej kráľovskej vlády Kambodže". Uviedol to minister informácií Khieu Kanharith.

Súd presne nešpecifikoval, či oblasť, ktorú Kambodži prisúdil, korešponduje presne s oblasťou požadovanou Kambodžou. Konštatoval však, že hraničná línia medzi oboma krajinami nemusí ísť po vodnom toku a Kambodži prisúdil celý "prirodzený" útes.

Thajský veľvyslanec v Holandsku Viračaj Plasaj povedal, že Kambodža získala iba časť sporného územia a že Thajsko je s rozhodnutím súdu spokojné.

MSD dnes súčasne zamietol požiadavku Kambodže, ktorá si nárokovala aj priľahlý vrch zvaný Phnum Trap.

Kambodža po zapísaní chrámu na zoznam UNESCO požiadala v roku 2011 MSD o vysvetlenie jeho rozhodnutia z roku 1962, ktorým prisúdil chrám jej, pretože sa jej nedarilo zabrániť vojenským útokom. Súd v roku 1962 rozhodoval iba o chrámovom komplexe, nie o línii hraníc, ktoré chrám obchádzajú, čím nechal otvorené dvere ďalším sporom.

Najväčšia časť chrámu, založeného podľa záznamov v roku 893 n.l., pochádza z 11. storočia. Chrámový komplex, dlhý asi 800 metrov, pozostáva z niekoľkých budov umiestnených na útese, ktorý vybieha do kambodžskej planiny. Komplex je ťažko prístupný z thajskej strany.

Obe krajiny sa v roku 2003 pokúsili pohraničný spor urovnať. Dohoda, podľa ktorej malo Thajsko dostávať zo vstupného 30 percent a Kambodža 70, však padla v roku 2006, keď tzv. žltá revolúcia v Thajsku pripravila o moc vtedajšieho premiéra Thaksina Šinavatru.

Dnešné rozhodnutie MSD padlo v čase citlivom pre Kambodžu, kde je v súčasnosti premiérkou Jinglak Šinavatrová, sestra bývalého premiéra žijúceho v exile. Jej vláda sa pokúša presadiť v parlamente rozsiahlu amnestiu, čo vyvolalo v krajine protivládne protesty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Medzi jednotlivými regiónmi v SR sú neprehliadnuteľné rozdiely
<< predchádzajúci článok
Počet smartfónov sa do roku 2019 strojnásobí