Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. apríla 2014

Súdne elity by mali komunikovať s médiami, myslí si šéf IVO



Súdne elity by mali komunikovať s mediálnym prostredím. Povedal to na tlačovej konferencii v Bratislave Výkonný riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Miroslav Kollár. Narážal tým na ...



Zdieľať
televizia BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) - Súdne elity by mali komunikovať s mediálnym prostredím. Povedal to na tlačovej konferencii v Bratislave Výkonný riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Miroslav Kollár. Narážal tým na rozhodnutie sudkyne, že týždenník Plus 7 dní musí zverejniť 52-stranové ospravedlnenie bývalému poslancovi za SNS Štefanovi Zelníkovi za článok o ňom.


Tento rozsudok, ktorý opakovane potvrdili aj odvolacie súdy podľa Kollára len potvrdzuje nepochopiteľný prístup súdov k sporom medzi politickými elitami a médiami. Poukazuje podľa neho zároveň aj na profesionalitu sudcov, ktorí sú schopní rozhodovať bez zjavného poznania predmetu veci, o ktorej rozhodujú.

Zavážilo aj mapovanie prezidentských volieb

Tento rozsudok navyše podľa Kollára poškodzuje všetky tri strany. Vydavateľa zbytočnými nákladmi, sťažovateľa negatívnou publicitou a sudcu poškodením jeho profesionálneho mena. IVO hodnotil situáciu a činnosť médií v rámci projektu IVO Barometer, ktorý každý štvrťrok hodnotí kvalitu demokracie na Slovensku. Médiá sú jednou z piatich monitorovaných oblastí.

Rozhodujúcim faktorom pri posudzovaní médií v prvom štvrťroku 2014 bolo podľa IVO ich správanie sa počas prezidentských volieb. IVO konštatuje, že spôsobom spracovania volieb posunuli médiá mieru svojej profesionality dopredu, aj keď existovali výnimky, ktoré sa vyčleňovali. V tejto súvislosti spomenuli televíziu TA3, na ktorú bolo pred prvým aj druhým kolom prezidentských volieb najviac podaní na Radu pre vysielanie a retransmisiu, najmä v súvislosti s diskusiami kandidátov.

,Kotlebov' mesačník BBSK

V mediálnej oblasti v prvom štvrťroku dominoval aj prípad banskobystrických župných novín Náš kraj, ktoré propagovali predsedu kraja Mariana Kotlebu a vojnový slovenský štát. Obsah mesačníka začala z vlastnej iniciatívy z trestnoprávneho hľadiska preverovať banskobystrická krajská prokuratúra. Banskobystrickí krajskí poslanci následne neschválili ďalšie financovanie mesačníka.

V prvom štvrťroku 2014 zhodnotil IVO vývoj v oblasti médií známkou 3, podobne ako v predošlých štyroch štvrťrokoch roku 2013. IVO Barometer monitoruje v rámci hodnotenia kvality demokracie na Slovensku päť oblastí: Demokratické inštitúcie a právny štát, Legislatíva, Ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv, Občianska spoločnosť a Nezávislé médiá a médiá verejnej služby. Hodnotenie sa pohybuje na škále 1,00 - 5,00.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O post europoslanca má záujem aj kúzelník či raper
<< predchádzajúci článok
Pravý sektor v Žytomyrskej oblasti odovzdal Molotovové koktaily