Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. novembra 2016

Sudcovská kariéra neláka mladých, súdy často nemajú z čoho vyberať



Na snímke ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská



Zdieľať
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 19. novembra (TASR) – Celoživotná kariéra sudcu nie je lákavá pre mladých slovenských právnikov. Súdy sa pri výberových konaniach stretávajú s nízkym záujmom o túto profesiu, ale aj s nedostatočnou kvalitou uchádzačov. Problém priznala i ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).


V poslednom čase sa uskutočnila séria výberových konaní na okresných súdoch už podľa nových pravidiel, ktoré nastavila Žitňanská. V celkom 15 výberových konaniach sa vyberalo spolu 40 sudcov.

Podľa prepočtov TASR súperilo v priemere o jedno sudcovské miesto menej ako sedem záujemcov (6,6). V druhej - ústnej časti výberových konaní vyberali komisie na jedno miesto v priemere už len z menej ako dvoch (1,6) záujemcov.

Najväčší prvostupňový súd na Slovensku – Okresný súd Bratislava I napríklad hľadal v septembri sedem nových sudcov. Z prihlásených 51 uchádzačov sa na výberové konanie dostavilo 33. Do druhej - ústnej časti sa podarilo postúpiť iba dvom právnikom.

Celkom neúspešné boli výberové konania na súdy v Dunajskej Strede, Zvolene a Rimavskej Sobote, kde do ústnej časti neprešiel žiaden z uchádzačov. V Novom Meste nad Váhom o dve sudcovské miesta prejavili záujem 11 uchádzači, do ústnej časti postúpil len jeden z nich.

V Prievidzi prišli na výber nového sudcu štyria uchádzači, z ktorých v ústnej časti ostal tiež len jeden. Najlepšie z tohto pohľadu dopadol výber 13 sudcov, ktorí majú pôsobiť na novom pracovisku pri Okresnom súde v Banskej Bystrici špecializovanom na exekúcie. Zo 100 prihlásených uchádzačov sa na výber dostavilo 65, ústnou časťou prešlo až 35.

Nízky záujem je aj otázkou lokality, vysvetlila ministerka spravodlivosti. „Nie každý chce ísť do každého miesta, kde sa vypisuje výberové konanie. Čiže je to asi aj atraktivita mesta, kde sa hľadá sudca,“ doplnila. Ministerstvo sa podľa jeho šéfky bude musieť snažiť ešte o väčšiu propagáciu výberových konaní. „Nestačí ich zverejniť na internete, informáciu sme už publikovali aj v médiách,“ ozrejmila.

Problémom nie je iba nízky počet záujemcov, ale aj ich kvalita. „Vnímam, čo hovoria členovia výberových komisií, že niekedy je naozaj problém vybrať,“ uviedla Žitňanská. Zmenené pravidlá podľa nej nepriniesli prísnejší výber, šlo o jeho objektivizáciu.

„Latka je nastavená na nejakú úroveň, a to je dobre. Otázka je, či máme dostatok adeptov, ktorí by spĺňali kritériá, ktoré súdnictvo potrebuje,“ pýta sa ministerka. Záujem o sudcovskú kariéru by podľa nej mohla zvýšiť centralizácia výberových konaní, ktorú pripravuje. Výber sudcov sa má skoncentrovať do celoslovenských výberových konaní, ktoré sa uskutočnia raz alebo dvakrát do roka.

„To by mohlo zvýšiť počet záujemcov, pretože každý, kto sa raz chce stať sudcom, bude vedieť, že tie príležitosti sa neopakujú každý deň, ale iba v určitých intervaloch,“ ozrejmila. Pracovná komisia na ministerstve momentálne pripravuje návrh centrálneho hromadného výberu sudcov. Do pripomienkovania by mal byť predložený do konca roka.

Vlani absolvovalo podľa štatistickej ročenky vysokých škôl právnické fakulty na Slovensku 1330 absolventov. Do výberového konania na sudcu sa môžu zapojiť po dosiahnutí veku 30 rokov a zložení odbornej justičnej skúšky. Najčastejšie sa dnes o sudcovskú kariéru uchádzajú mladí právnici, ktorí niekoľko rokov pôsobia na súde ako vyšší súdni úradníci.

O atraktivite povolania svedčí, že platy sudcov sú na úrovni poslancov slovenského parlamentu. Na rozdiel od nich sa im však budú zárobky aj v budúcom roku valorizovať. Sudcovia majú oproti poslancom nárok na 13. a 14. plat v plnej výške a ďalšie benefity. Do funkcie ich navyše prezident menuje na doživotie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
P. Bystrica chce na rekonštrukciu osvetlenia využiť koncesnú zmluvu
<< predchádzajúci článok
Slováci, ktorí vycestujú do Kirgizska, sa musia registrovať