![]() |
03. augusta 2006
BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Minister spravodlivosti Štefan Harabin sa dnes zhodol so zástupcami stavovských organizácií sudcov - Združením sudcov Slovenska (ZSS) a Slovenskej únie nezávislého súdnictva (SÚNS) na viacerých krkoch, ktoré treba v justícii čo najskôr vyriešiť. "Dočasné navýšenie počtu sudcov je v súčasnosti nutné a jediné skutočne účinné riešenie, ktoré pomôže zabezpečiť, aby občania mali svoje veci na súdoch ukončené v primeranej lehote," uviedla na stretnutí viceprezidentka ZSS Jarmila Maximová. Minister sa so sudcami tiež zhodol, že treba sudcom zabezpečiť čo najväčšiu nezávislosť.
Ako agentúru SITA informoval Ján Zanovit z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti, Harabin v súvislosti s postavením sudcov a garancií ich nezávislosti v materiálnej a platovej oblasti poukázal na diskrimináciu sudcov všeobecných súdov vo vzťahu ku sudcom Špeciálneho súdu SR. Zástupcovia stavovských organizácií uviedli, že v čase prijímania zákonnej úpravy, v dôsledku ktorej došlo k veľkému zvýšeniu platov sudcov špeciálneho súdu, tento postup namietali ako nesprávny.
Obe stavovské organizácie sudcov tiež poukázali na skutočnosť, že ich ciele a zámery sú zhodné a zároveň informovali ministra o dlhodobejšom záujme oboch stavovských organizácií (ZSS a SÚNS) hľadať cestu k sebe a o vzájomnej ochote v blízkej budúcnosti zjednotiť sudcovský stav fúziou do jednej stavovskej organizácie.
SITA
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |