Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. decembra 2014

Sudán žiada, aby jeho územie opustili vysokopostavení diplomati OSN



Sudán nariadil dvom diplomatom OSN, aby opustili územie krajiny, informovala v noci nadnes agentúra Reuters s tým, že dôvody tohto kroku nie sú známe.



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Chartúm 26. decembra (TASR) - Sudán nariadil dvom diplomatom OSN, aby opustili územie krajiny, informovala v noci nadnes agentúra Reuters s tým, že dôvody tohto kroku nie sú známe.


Ako informovala OSN, Sudán musí opustiť Ali Al-Za'tari, koordinátor Rozvojového programu Spojených národov (UNDP), a Yvonne Helleová, riaditeľka UNDP v Sudáne. Podľa zdrojov OSN Holanďanka Helleová má Sudán opustiť do 29. decembra, zatiaľ čo jej kolega pôvodom z Jordánska do 2. januára.

Hovorca OSN Stéphane Dujarric v noci nadnes vo vyhlásení pre médiá uviedol, že generálny tajomník OSN Pan Ki-mun odsúdil žiadosť chartúmskej vlády o stiahnutie oboch vysokopostavených zamestnancov OSN zo Sudánu.

"Sankcionovanie zamestnancov OSN vyslaných do Sudánu za to, že vykonávajú svoje povinnosti v súlade s Chartou OSN, je neprijateľné," zdôraznil Dujarric. Dodal, že Pan Ki-mun vyzval sudánsku vládu, aby okamžite prehodnotila svoje rozhodnutie, a vyzval ju na plnú spoluprácu so všetkými agentúrami OSN pôsobiacimi v krajine.

Agentúra Reuters pripomenula, že Sudán už nariadil zatvorenie kancelárie spoločnej misie OSN a Africkej únie v Darfúre (UNAMID) v Chartúme a vyzval ju, aby začala s prípravami na odchod z krajiny.

Rozhodnutie chartúmskej vlády týkajúce sa diplomatov OSN prišlo v čase veľkého napätia medzi sudánskym vedením a velením UNAMID ohľadom sporu týkajúceho sa vyšetrovania masového znásilnenie 200 žien a dievčat, ktorého sa údajne dopustili vojaci OSN v jednej z dedín Darfúru 31. októbra tohto roku.

K diplomatickému sporu medzi OSN a Chartúmom došlo aj v apríli tohto roku, keď sudánska vláda žiadala, aby krajinu opustila patrónka nadácie OSN na pomoc ľudu Sudánu, Američanka Pamela DeLargy. Sudánske vedeniu ju vtedy totiž obvinilo z pokusu o zasahovanie do vnútorných záležitostí Sudánu.

Okrem konfliktu v Darfúre, kde v roku 2003 vypuklo povstanie proti vláde a arabskej elite, ktoré si vyžiadalo už viac ako 300.000 obetí a dva milióny presídlencov, sa na území Sudánu odohráva aj viacero ďalších lokálnych konfliktov, napríklad v odštiepeneckých štátoch Modrý Níl a Južný Kordofán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Obama sa americkým vojakom poďakoval za misiu v Afganistane
<< predchádzajúci článok
Americké bezpilotné lietadlá zabili najmenej siedmich islamistov