Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. októbra 2017

Súd zbavil obrancu Srebrenice Nasera Oriča viny za zločiny voči Srbom



Naser Orič, archívna snímka.



Zdieľať
Naser Orič, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Sarajevo 9. októbra (TASR) - Bývalý veliteľ jednotiek bosnianskych Moslimov Naser Orič, ktorý počas vojny v rokoch 1992-95 velil obrane Srebrenice, bol dnes súdom v Sarajeve zbavený obvinenia za vojnové zločiny spáchané voči Srbom. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.


Orič a jeho podriadený Sabahudin Muhič boli obvinení z vraždy troch Srbov, ku ktorým v čase od júla do decembra 1992 a mimo bojov. Proces s nimi sa pred sarajevským súdom začal v januári 2016.

Agentúra Reuters napísala, že dnešný verdikt sarajevského súdu ešte viac prehĺbi etnické napätie, ktoré v Bosne pretrváva aj vyše 20 rokov po skončení vojny. Kým bosnianski moslimovia považujú Oriča za národného hrdinu za obranu Srebrenice, Srbi v Bosne i v Srbsku ho vnímajú ako vraha, pod ktorého velením bosnianske jednotky vraždili a rabovali srbské dediny v okolí Srebrenice.

Za zabíjanie a mučenie srbských civilistov z okolia Srebrenice a ničenie ich majetku čelil Orič obvineniam aj pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu v Haagu (ICTY), ktorý ho za to 30. júna 2006 odsúdil na dva roky väzenia. Keďže však v tom čase 39-ročný Orič už dovtedy strávil vo väzení tri roky a dva mesiace, ICTY rozhodol o jeho okamžitom prepustení na slobodu.

Tribunál ho vtedy oslobodil aj spod obvinení z neopodstatneného ničenia bosnianskymi Srbmi obývaných miest i dedín v okolí Srebrenice, Bratunca a Skelani, ktoré bolo tiež jedným z bodov obžaloby.

V roku 1995 sa Srebrenica stala dejiskom najväčšej masakry civilného obyvateľstva v Európe od druhej svetovej vojny. Srbské raketomety začali túto moslimskú enklávu ostreľovať 6. júla. O päť dní neskôr ju obsadili srbské jednotky pod vedením generála Ratka Mladiča. Ženy, deti a starcov dopravili Srbi na moslimské územie. Srebrenických mužov – pod zámienkou, že hľadajú vojnových zločincov – odviezli na niekoľko miest, kde ich v ďalších dňoch popravili. Počet obetí sa odhaduje na 7000-8000.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Integrácia umením v Tatranskej galérii má búrať psychické bariéry
<< predchádzajúci článok
Poprad pripravuje dopravno-sociologický prieskum v domácnostiach