Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. júla 2017

Súd zamietol vyšetrovaciu väzbu pre expremiéra Gruevského



Nikola Gruevski, archívne foto



Zdieľať
Nikola Gruevski, archívne foto Foto: TASR/AP
Skopje 25. júla (TASR) - Macedónsky odvolací súd dnes zamietol žiadosť o umiestnenie bývalého premiéra Nikolu Gruevského a štyroch ďalších činiteľov do vyšetrovacej väzby pred ich súdnym procesom ohľadom obvinení z volebných podvodov. Informuje o tom spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL).


Súd začiatkom mesiaca nariadil odobratie pasov Gruevskému a zmieneným štyrom predstaviteľom jeho konzervatívnej strany vrátane dvoch bývalých vládnych ministrov v spojitosti s rozsiahlym škandálom týkajúcim sa odpočúvania.

V tejto súvislosti boli zaznamenané nelegálne telefonické rozhovory s približne 20.000 ľuďmi. Gruevski však akúkoľvek vinu popiera a obviňuje zahraničných špiónov.

Nariadenie oznámili po tom, ako Gruevski a jeho exministri vnútra a dopravy - Gordana Jankuloská a Mile Janakieski - boli obžalovaní špeciálnou prokuratúrou z údajného porušenia pravidiel financovania predvolebnej kampane a s tým súvisiacich prečinov v kauze ilegálneho odpočúvania.

Špeciálna prokuratúra pre nich požadovala vyšetrovaciu väzbu s tým, že obžalovaní by mohli utiecť z krajiny alebo počas súdneho procesu ovplyvniť svedkov. Odvolací súd takisto zamietol požiadavku samotných obžalovaných ohľadom vrátenia ich pasov. Proces sa začne v septembri alebo októbri tohto roka.

Prokuratúra ešte 22. mája oznámila, že vyšetrovanie Gruevského prebieha aj pre podozrenie z prania špinavých peňazí, ktoré predseda macedónskej vlády údajne zneužil na posilnenie svojho mocenského postavenia v strane i na osobné obohatenie. Bývalá vládnuca strana mala nezákonným spôsobom získať až 4,9 milióna eur.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dúbravské kultúrne leto bude venované aj deťom
<< predchádzajúci článok
EÚ aj Egypt si v Bruseli vyčítali otázku dodržiavania ľudských práv