Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. novembra 2017

Súd v Zimbabwe zbavil obvinení aktivistu z vlaňajších protestov



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: Ilustračné foto
Harare 29. novembra (TASR) - Zimbabwiansky súd v stredu zbavil obvinení pastora, ktorý sa vlani údajne pokúsil o zosadenie vlády exprezidenta Roberta Mugabeho a počas vlaňajších protivládnych protestov vyzýval na použitie násilia.


Najvyšší súd v stredu zverejnil verdikt, v ktorom sa uvádza, že štát neposkytol dôkazy pre podozrenia vznesené voči pastorovi Evanovi Mawariremu.

V reakcii na rozhodnutie súdu Mawarire uviedol, že je "nadšený". "Celá kauza bola absurdná," uviedol a dodal: "Nikdy som nemal byť zatknutý."

Mawarire súčasne vyzval nového zimbabwianskeho prezidenta Emmersona Mnangagwu, aby rešpektoval ľudské práva. Upozornil pritom, že ľudia v Zimbabwe budú znova protestovať, ak sa budú domnievať, že nová vláda porušuje ich slobody.

Vlaňajšie protivládne protesty v Zimbabwe boli najväčšie za posledných desať rokov. Mugabeho však k odstúpeniu primal až nedávny zásah zimbabwianskej armády a rozhodnutie vládnej strany, že ho už ďalej nebude podporovať.

V súvislosti s dohadmi, že nedávne udalosti v Zimbabwe boli štátnym prevratom, zimbabwiansky najvyšší súd prijal uznesenie, v ktorom tento krok označil za legálny.

Zimbabwianska armáda zasiahla do politického života krajiny pred dvoma týždňami po tom, ako odvolanie viceprezidenta Emmersona Mnangagwu z funkcie vyvolalo obavy, že 93-ročný Mugabe sa chystá odovzdať moc v krajine svojej manželke Grace, ktorá je veľmi neobľúbená.

Súd vo svojom rozhodnutí v kauze uviedol, že armáda svojím konaním zabezpečila, aby sa do exekutívnych funkcií nedostali nevolení zástupcovia - podľa agentúry Reuters ide zjavne o narážku na Grace Mugabeovú.

Zimbabwiansky najvyšší súd v rovnaký deň prijal aj ďalší verdikt, v ktorom označil Mnangagwovo odvolanie z funkcie viceprezidenta za protizákonné.

Mnangagwa v piatok zložil ústavou predpísaný prezidentský sľub a stal sa hlavou štátu.

Obe tieto rozhodnutia súdu medzičasom zožali kritiku nielen od odborníkov na právo, ale aj od Mugabeho spojencov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Austrálsky štát Viktória schváli zákon o eutanázii
<< predchádzajúci článok
Sviečkovým pochodom vyjadria v Nových Zámkoch solidaritu ľuďom s AIDS