Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. júna 2010

Súd v zahraničí bude pre občanov SR v slovenčine



Európsky parlament odhlasoval návrh zákona, ktorý zaručuje právo podozrivým počas trestných konaní na všetkých súdoch EÚ, že informácie o použitých dôkazoch a právne ...



Zdieľať
parlament eu Foto: SITA/AP BRATISLAVA/BRUSEL 16. júna (WEBNOVINY) - Európsky parlament odhlasoval návrh zákona, ktorý zaručuje právo podozrivým počas trestných konaní na všetkých súdoch EÚ, že informácie o použitých dôkazoch a právne poradenstvo dostanú vo vlastnom jazyku. Zákon ešte musí schváliť Rada ministrov EÚ. Norma zabezpečí v celej únii spravodlivý proces pre všetkých, pričom je to prvé zo série opatrení v prospech dosiahnutia tohto cieľa, ktoré komisia navrhne v nasledujúcich štyroch rokoch. „Prísne som dohliadala na podrobnosti týchto pravidiel, pretože práva na spravodlivý proces požaduje Charta základných práv EÚ a druhotriedne práva nie sú skutočné práva. Som vďačná, že s tým Európsky parlament súhlasil po celý priebeh rokovaní. Dúfam, že členské štáty podniknú kroky, aby tieto opatrenia zaviedli do praxe a začali ich účinne uplatňovať, pretože nespravodlivosť nepozná odpočinok. Omeškanie spravodlivosti je jej odopretím,“ povedala komisárka EÚ pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová.


Prvý krok k spoločným normám Únie v trestných prípadoch urobila Európska komisia 9. marca, keď navrhla pravidlá, podľa ktorých by boli členské krajiny v plnom rozsahu povinné zabezpečovať podozrivým tlmočnícke a prekladateľské služby. Text, o ktorom sa dnes hlasovalo v Európskom parlamente, odobril minulý štvrtok parlamentný výbor pre spravodlivosť. Obsahuje hlavné body návrhu EK, v ktorých sa napríklad zaručuje právo na informácie a právne poradenstvo vo vlastnom jazyku v ktorejkoľvek fáze trestného konania na všetkých súdoch EÚ. Komisia trvala na tomto prvku, ktorý považuje za kľúčový pre zabezpečenie plného súladu s normami ustanovenými v Európskom dohovore o ľudských právach a s judikatúrou súdu v Štrasburgu, ako aj s Chartou základných práv. Tieto pravidlá by občanom zaručovali, že získajú písomný preklad najdôležitejších dokumentov, akým je napríklad text žaloby, a budú mať nárok na tlmočenie pri všetkých pojednávaniach a výsluchoch, ako aj stretnutiach s právnikom. Svojich práv sa nemôžu vzdať, kým nedostanú právnu pomoc alebo úplné informácie o dôsledkoch takého kroku.

Agentúru SITA informoval tlačový tajomník Zastúpenia Európskej komisie v SR Tomáš Halán.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VZ odvolalo celé predstavenstvo ČD Cargo
<< predchádzajúci článok
Dlhopisy v máji tvorili 85 % obchodov na BCPB