BRATISLAVA 2. januára (SITA) - Povinné zverejňovanie platov a odmien štátnych úradníkov je podľa bratislavského krajského súdu protiústavné. Súd to skonštatoval na základe argumentov ministerstva spravodlivosti, ktoré odmietlo poskytnúť tieto údaje s vysvetlením, že ide o neprípustný zásah do osobných záležitostí jeho zamestnancov.
Informuje o tom v dnešnom vydaní denník Pravda. Senát krajského súdu už podľa denníka predložil kauzu na Ústavný súd SR, ktorý musí vo veci rozhodnúť.
Hovorkyňa ÚS Ľubica Mackovičová sa pre dovolenky k uvedenému prípadu nevedela bližšie vyjadriť. Podľa oficiálnych dokumentov návrh na začatie konania o súlade časti infozákona so základným zákonom štátu predložil Krajský súd v Bratislave v posledných dňoch minulého roka. Podpísaná je pod ním predsedníčka senátu Monika Valašiková. „Po predbežnom prejednaní veci senát krajského súdu dospel k záveru, že ustanovenie zákona je v rozpore s ústavou," uvádza sa v podaní.
Krajský súd navrhuje vyhlásiť za protiústavnú časť zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú schválil parlament v roku 2005 na podnet vtedajšieho ministra spravodlivosti Daniela Lipšica (KDH). Podľa novely je dnes povinné na požiadanie zverejňovať platy verejných funkcionárov, poslancov obecných zastupiteľstiev, predstavených v štátnej službe, ministerských poradcov a vedúcich pracovníkov úradov, pripomína Pravda.
„Pri odmeňovaní týchto osôb je právo verejnosti na informácie nadradené právu na ochranu údajov o dotknutej osobe," vysvetľoval Lipšic. Novelu schválil vtedajší parlament aj s hlasmi strany Smer. Návrh nepodporila väčšina poslancov za HZDS. Súčasné vedenie ministerstva spravodlivosti, ktoré riadi Štefan Harabin (HZDS), odmietlo zverejniť platy a odmeny generálnych riaditeľov sekcií, šéfov odborov, oddelení a poradcov ministra. Zamestnanci ministerstva totiž podľa odôvodnenia považujú vyhľadávanie a rozširovanie týchto informácií o nich za „postih, ba až diskrimináciu na základe zákona."