Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. apríla 2010

Suchozemská časť plynovodu Nord Stream je hotová



Suchozemská časť plynovodu Nord Stream je prakticky hotová. Uviedol to vo štvrtok podpredseda predstavenstva ruského Gazpromu Valerij Golubev. "Suchozemská časť ...



Zdieľať
plynovod Ilustračné foto : SITA/AP BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) - Suchozemská časť plynovodu Nord Stream je prakticky hotová. Uviedol to vo štvrtok podpredseda predstavenstva ruského Gazpromu Valerij Golubev. "Suchozemská časť severoeurópskeho plynovodu ako celku je dokončená," povedal Golubev a dodal, že ide o viac ako 900 kilometrov plynovodu z Vologodskej oblasti na pobrežie Fínskeho zálivu.


Zostáva ešte vybudovať plynovod po morskom dne a postaviť prečerpávaciu stanicu. S pokládkou potrubia na dno Baltského mora sa začalo v stredu. Pre vybudovanie 1 223 kilometrov potrubia bolo potrebné získať súhlas Fínska, Švédska a Dánska, pretože plynovod povedie cez ich teritoriálne vody. V prvej fáze, od roku 2011, by mal plynovod prepravovať 27,5 mld. metrov kubických plynu ročne. Druhá fáza bude hotová v roku 2012 a celková kapacita plynovodu bude potom 55 mld. metrov kubických plynu za rok.

Kontrolný podiel v Nord Stream (51 %) vlastní ruský Gazprom, po 20 % majú nemecké firmy E.ON a BASF. Zvyšok akcií drží holandská firma Gasunii. V krátkom čase by mala do projektu vstúpiť aj francúzska spoločnosť GdF, ktorá má v úmysle získať 9-percentný podiel znížením účastí nemeckých firiem. Prvé plány na výstavbu plynovodu po dne Baltského mora z Ruska do Európy sa objavili pred viac ako siedmimi rokmi. Harmonogram výstavby aj odhad nákladov na projekt sa niekoľkokrát menil. Podľa posledných informácií bude plynovod stáť 8,8 mld. eur. Záujem krajín Európskej únie o výstavbu plynovodu Nord Stream povzbudila minuloročná plynová kríza, kedy takmer dva týždne neprúdil ruský plyn cez Ukrajinu.

SITA, Mediafax

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SNS žiadajú sprísnené kontroly hraníc s MR
<< predchádzajúci článok
SMK: Chýba efektívna politika v rómskej otázke