16. augusta 2014
Ilustračné foto Foto: TASR/František IvánBratislava 16. augusta (TASR) – V rámci projektov Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) absolvovali už stovky učiteľov školenia týkajúce sa čitateľskej gramotnosti a čítania s porozumením. Slovenskí žiaci totiž majú s čitateľskou gramotnosťou problém. Minulý rok to ukázalo medzinárodné testovanie PISA, kde slovenskí žiaci dopadli horšie, než je priemer krajín OECD.
Ivana Sorbyová z NÚCEM hovorí, že slovenskí žiaci v medzinárodných meraniach majú sťaženú situáciu v tom, že počas školskej dochádzky neboli zvyknutí na testové úlohy z čitateľskej gramotnosti tak ako žiaci v krajinách OECD.
"V súčasnosti sa tejto problematike intenzívne venujú predovšetkým učitelia slovenského jazyka a literatúry v rámci čítania s porozumením, ale pociťujeme potrebu, aby aj učitelia ostatných vyučovacích predmetov tvorili pre žiakov úlohy z čitateľskej gramotnosti a pracovali s textom na každej vyučovacej hodine," zdôraznila Sorbyová.
Absencia úloh na čitateľskú gramotnosť sa prejavuje tak, že žiak nedokáže ďalej využiť to, čo sa z textu dozvedel.
"Čitateľsky gramotný človek si vie vybrať zo súvislého alebo nesúvislého textu informácie, ktoré potrebuje pre život, prácu, rodinu a pod.," doplnila Sorbyová.
Vo výsledkoch štátnych testov ako Testovanie 9 a maturita sa ukázalo, že výsledky žiakov v testových úlohách z tejto oblasti sú na vyššej úrovni ako pred niekoľkými rokmi.
"Pri prvých štátnych testoch proti úlohám z čitateľskej gramotnosti protestovala učiteľská verejnosť. Dnes prebiehajú odborné diskusie o počte úloh tohto druhu, ale už nikto nepochybuje o ich užitočnosti," zdôraznila Sorbyová.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR