Súčasná podoba 2. piliera je podľa Tkáča nezodpovedná
Za vrchol ekonomickej a sociálnej nezodpovednosti označil zavedenie druhého dôchodkového piliera pri jeho súčasných parametroch poradca ministerky práce a sociálnych vecí Vojtech Tkáč. "Dôchodkové ...
BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Za vrchol ekonomickej a sociálnej nezodpovednosti označil zavedenie druhého dôchodkového piliera pri jeho súčasných parametroch poradca ministerky práce a sociálnych vecí Vojtech Tkáč. "Dôchodkové správcovské spoločnosti však nie sú inštitúcie, ktoré spôsobujú problém, môžu za súčasný stav najmenej," povedal počas stredajšej diskusie o budúcnosti dôchodkovej reformy na Slovensku. Penzijné spoločnosti totiž podľa Tkáča vykonávajú svoju činnosť v priestore, ktorý im vytvoril štát. Je však podľa neho mýtom, že druhý dôchodkový pilier je jediným riešením budúcnosti dôchodkového systému.
"Kapitalizačný pilier nie je všeliekom na riešenie demografických problémov," zdôraznil Tkáč. Nemyslí si, že demografické problémy vyrieši štátny priebežný systém., "Dôchodkový systém to vôbec nevyrieši," povedal. Systém starobného dôchodkového sporenia pritom označil za zištný. Pri presadzovaní zmien v dôchodkovom systéme poradcovi ministerky Tomanovej chýba "aspoň minimálny konsenzus". Priznal pritom, že súčasná vláda zatiaľ nepredstavila komplexnú analýzu stavu prvého, priebežného dôchodkového piliera.
Spoluautor druhého dôchodkového piliera Ivan Švejna upozornil na to, že so zámerom zaviesť na Slovensku kapitalizačný pilier prišiel bývalý minister práce a sociálnych vecí za SDĽ Peter Magvaši. "Druhý pilier sa pritom v súčasnosti berie ako symbol pravicovej vlády, ktorý treba oklieštiť," povedal Švejna. Podľa neho nie je pravdou, že na Slovensku je čílska podoba druhého dôchodkového piliera. "Je vzdialený od Čile, najviac sa podobá poľskému systému," uviedol. Mýtom je podľa Švejnu aj to, že na dôchodkové účty sporiteľov ide polovica odvodov na starobné dôchodkové poistenie, keďže existuje aj fond solidarity spravovaný Sociálnou poisťovňou, do ktorého smeruje 4,75 % z hrubých miezd zamestnancov. "Keď sa po dvoch rokoch vláda zmôže len na to, že sa zvýši nejaká dávka, tak to nie je komplexná zmena dôchodkového systému," dodal Švejna.
SITA