Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júna 2009

Su Ťij oslavuje narodeniny s väzenskými strážcami



Barmská opozičná líderka Aun San Su Ťij bude oslavovať svoje piatkové 64. narodeniny iba v spoločnosti väzenskej stráže po tom, ako jej vládnuca junta odmietla povoliť akékoľvek návštevy. Informovala ...



Zdieľať
RANGÚN 19. júna (WEBNOVINY) - Barmská opozičná líderka Aun San Su Ťij bude oslavovať svoje piatkové 64. narodeniny iba v spoločnosti väzenskej stráže po tom, ako jej vládnuca junta odmietla povoliť akékoľvek návštevy. Informovala o tom jej politická strana Národná liga za demokraciu (NLD). Laureátka Nobelovej ceny za mier sa nachádza v neslávne známej väznici Insein v metropole Rangún, kam ju premiestnili po obvinení z porušenia podmienok domácej väzby. Toho sa mala dopustiť zatajením nepovolenej návštevy začiatkom mája, keď sa do prísne stráženého domu dostal výstredný Američan.


Celosvetové oslavy venované najznámejšej predstaviteľke barmského prodemokratického hnutia odštartovali členovia NLD v Rangúne. Hovorca strany Njan Win podľa vlastných slov priniesol do väznice ryžový pokrm, tortu a kyticu. Ako uviedol pre tlačovú agentúru AFP, Su Ťij si objednala jedlo, aby ním mohla pohostiť ľudí vo väznici, kde uskutoční malú oslavu. Dodal, že k Su Ťij ho nepustili, požiadal však o návštevu v pondelok.

Približne 300 členov NLD si za prísnych bezpečnostných opatrení pripomenulo narodeniny Su Ťij tradičným darovaním jedla budhistickým mníchom sprevádzaným vypustením holubov, vrabcov a farebných balónov. Ako uviedli pre AFP nemenovaní účastníci, aktivisti v žltých tričkách sa pred krájaním narodeninovej torty pomodlili za skoré prepustenie svojej líderky. Osoby vstupujúce do sídla NLD podľa nich natáčali kamerou policajti v civile, zatiaľ čo vo väčšom odstupe stáli policajti v uniformách a v okolí hliadkovalo päť policajných áut.

Narodeniny Su Ťij si pripomenuli aj lídri EÚ, ktorí na záver summitu v Bruseli zverejnia symbolickú 64-slovnú výzvu na jej "okamžité a bezpodmienečné" prepustenie. Na protest proti pokračujúcej väzbe premietajú na budovu Európskeho parlamentu fotografiu líderky. Najvyšší predstavitelia dvadsaťsedmičky tiež vyzvali barmský režim, aby začal "skutočný prechod k demokracii" v krajine.

Su Ťij strávila 13 z posledných 19 rokov vo väzení po tom, ako junta odmietla v roku 1990 uznať volebné víťazstvo NLD. Na jej prepustenie vyzývajú mnohí svetoví politici a známe osobnosti. V pondelok doručili generálnemu tajomníkovi OSN Panovi Ki-munovi petíciu, ktorou viac ako 670 000 ľudí z 220 krajín žiada o prepustenie barmských politických väzňov vrátane Su Ťij.



SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štát nebude dotovať civilné letectvo
<< predchádzajúci článok
ŠFRB prerozdelí dotácie na zatepľovanie