Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. marca 2017

Su Ťij je pripravená odstúpiť, ak sú ľudia s jej vládou nespokojní



Su Ťij, archívna snímka.



Zdieľať
Su Ťij, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Rangún 31. marca (TASR) - Mjanmarská faktická vládkyňa Aun Schan Su Ťij v zriedkavom televíznom príhovore občanom vo štvrtok večer povedala, že si je vedomá nespokojnosti s jej jednoročnou vládou a že je pripravená rezignovať, ak sú ľudia z výsledkov jej činnosti nešťastní.


"Od začiatku som hovorila, že sa budem usilovať čo najviac," uviedla Su Ťij vo vystúpení pri príležitosti prvého výročia nástupu svojej vlády. "Ak si ľudia myslia, že moje najlepšie úsilie im nepostačuje, a ak sú tu ďalší ľudia alebo organizácie, ktorí to dokážu lepšie ako my, sme pripravení odstúpiť," vyhlásila.

V príhovore označenom za Správu o stave únie sa Su Ťij venovala mierovému procesu v Mjanmarsku, kde nedávno vzplanuli opäť boje v severnom Kačjinskom štáte a východnom Šanskom štáte, ktoré susedia s Čínou.

"Nie je to jednoduché, ale máme veľa nádeje," dodala. V ten istý deň vláda oznámila, že päť etnických ozbrojených skupín sa dohodlo na podpísaní prímeria.

Aj keď sa laureátka Nobelovej ceny za mier Su Ťij stále teší širokej podpore spoluobčanov v Mjanmarsku, sklamala mnohých medzinárodných pozorovateľov, ktorí ju kritizujú za to, že nevystúpila verejne proti porušovaniu ľudských práv vo svojej krajine.

Odhadom 70.000 ľudí utieklo od októbra pred vojenskou bezpečnostnou operáciou v pobrežnom Jakchainskom štáte na severozápade Mjanmarska. OSN sa obáva, že tam vojaci porušujú ľudské práva v takom rozsahu, že môže ísť o zločiny proti ľudskosti.

Su Ťij vo svojom príhovore znova odmietla nedávne rozhodnutie Rady OSN pre ľudské práva vyslať do Mjanmarska misiu, ktorá by zhromažďovala fakty.

Bojovníčka za ľudské práva Su Ťij a jej Národná liga za demokraciu vyšli na jeseň roku 2015 ako jednoznační víťazi z prvých slobodných volieb v Mjanmarsku po 25 rokoch. Su Ťij prijala po týchto voľbách post šéfky diplomacie a hlavnej štátnej radkyne, čo je v Mjanmarsku de facto predsedníčka vlády. Jej kabinet však čelí medzinárodnej kritike ohľadne alarmujúcej situácie Rohingov v Jakchainskom štáte.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pakistanský prezident podpísal zákon obnovujúci vojenské súdy
<< predchádzajúci článok
Samospráva Handlovej chce zrekonštruovať MŠ na Morovnianskej ceste