Každý rok štyri z desiatich detských úmrtí spôsobia úrazy. Podľa výsledkov prieskumu Epidemiológia úrazov detí a mladistvých Úradu verejného zdravotníctva je krízovým mesiacom júl, počas ...
BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) - Každý rok štyri z desiatich detských úmrtí spôsobia úrazy. Podľa výsledkov prieskumu Epidemiológia úrazov detí a mladistvých Úradu verejného zdravotníctva je krízovým mesiacom júl, počas ktorého zomrie dvojnásobne viac detí ako v iných mesiacoch. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal europoslanec Miroslav Mikolášik, tragédie sa najčastejšie stanú v sobotu medzi 16. a 20. hodinou. "U chlapcov je dvakrát vyššia úrazovosť ako u dievčat, v mnohých prípadoch majú častejšie trvalé následky. Až tretina smrteľných úrazov detí vo veku 14 rokov sa stane na cestách," povedal Mikolášik. Napriek tomu, že 91 percent rodičov je presvedčených, že majú bezpečný domov, až 42 percent detí sa vážne zraní v okolí svojho bydliska. Ide väčšinou o popáleniny, topenie, dusenie, neúmyselné použitie strelných zbraní, pády a otravy. "Domov je pre malé deti rizikovým miestom najmä preto, lebo tam trávia najviac času," uviedol Mikolášik.
Úrazy sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) treťou najčastejšou príčinou smrti v Európe. Každý rok v dôsledku úrazov a násilných trestných činov zomrie asi 252-tisíc ľudí. Skutočnosť, že jestvujú rozdiely medzi jednotlivými krajinami však naznačuje, že je tu stále priestor pre zlepšenie v oblasti ich prevencie. Zo spomínaného počtu vyše štvrť milióna ľudí, ktorí prišli o život následkom úrazu je až 28-tisíc detí, čo predstavuje smrť troch detí každú hodinu. K najčastejším úrazom u malých detí a predškolákov patria poranenia hlavy a lebky, pričom najrizikovejšie obdobie je vo veku od 4 – 5 rokov. Za nimi nasledujú fraktúry a poranenia povrchu tela. Čo sa týka popálenín a obarenín, výskyt sa mení s vekom dieťaťa. Najčastejšie sa vyskytujú u dojčiat a batoliat, zvyšujúcim sa vekom ich výskyt klesá. Autor: Janka Harmadyová
Slovensko spolu s Ruskom, Ukrajinou, Rumunskom či Bulharskom patrí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) k európskym krajinám s vysokou úmrtnosťou detí do 14 rokov. Na Slovensku sa snahy o zlepšenie situácie začali najmä po vstupe do Európskej únie. Dobrovoľní záchranári Rescue Team Slovakia pripravujú sériu projektov zameranú na školenie detí a rodičov. Na internetovej stránke www.mladyzachranar.sk informujú o aktuálnych medializovaných úrazoch a nehodách a poskytujú rady, ako sa tragédiám dá predísť, ako poskytnúť prvú pomoc či kde ju hľadať. Projektom Rodičia, viete kde je práve teraz vaše dieťa? chcú upozorniť na vysoký počet úrazov, ktoré sa stanú deťom bez dozoru. "Až 19 percent detí strávi denne štyri a viac hodín bez dozoru. To je obrovské číslo," uviedol Mikolášik.
Na jeseň štartuje program Vidieť a byť videný, ktorého cieľom je znížiť počet smrteľných úrazov na cestách zodpovednejším prístupom chodcov i vodičov. Rescue Team Slovakia sa snaží o presadenie nového predmetu na základných a stredných školách. "Myšlienke výučby prevencie úrazov a násilia u detí a dorastu je naklonený aj Štátny pedagogický ústav. V súčasnosti už pripravujeme metodiky, ktoré pomôžu naučiť deti správne riešiť krízové situácie," povedal záchranár Samuel Hruškovic.
Najlepšie sa vďaka desiatky rokov trvajúcemu programu darí znižovať detskú úrazovosť Švédsku. V Portugalsku pripravili vzdelávací program o pravidlách bezpečnosti na cestách pre deti základných a stredných škôl, Holandsko sa sústredilo na zvýšenie bezpečnostných uzáverov vybraných druhov liekov a chemických prostriedkov. Dánska vláda pripravila kampaň, aby sa častejšie používali cyklistické prilby, čím sa znížila úrazovosť mladých cyklistov o polovicu. Vo Veľkej Británii sa podarilo vybudovať vzdelávacie tréningové centrum, ktoré simuluje skutočné mestečko s možnými nástrahami. U detí následne preukázali väčšiu istotu v správaní sa v rizikových situáciách.
SITA