Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. augusta 2013

Štvrtina Slovákov nemá na mäso, vyše polovica na dovolenku



Na stoloch niektorých slovenských domácností chýba mäso či ryba. V porovnaní so susedmi často ťaháme za kratší koniec a môžeme si toho dopriať podstatne menej. „Tak to si nemôžem ...



Zdieľať
ryba losos brokolica jedlo BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) - Na stoloch niektorých slovenských domácností chýba mäso či ryba. V porovnaní so susedmi často ťaháme za kratší koniec a môžeme si toho dopriať podstatne menej.


„Tak to si nemôžem dovoliť“. Takúto odpoveď pozná azda každý. A to nielen vtedy, keď sa jedná o luxusnú dovolenku, nové auto či dizajnérske doplnky.

Aj zdanlivo bežné veci, ktoré sú pre niekoho nevyhnutnosťou, môžu byť pre iných nedosiahnuteľným luxusom.

Takmer polovicu z našich spotrebných výdavkov nám mesačne ukroja nevyhnutné účty za bývanie a potraviny. Pre tretinu slovenských domácností je tak luxusom napríklad i výmena starých šiat za nové.

Možnosť dopriať si určité tovary a služby súvisí s výškou našich príjmov, cenovou hladinou a vývojom nezamestnanosti v krajine, a teda našou celkovou životnou úrovňou.


Drahé mäso uteká z tanierov

Rozprávkové „stolček prestri sa“ v skutočnom živote nefunguje a na potraviny vynakladáme až štvrtinu z našich mesačných spotrebných výdavkov.

Pri nákupe potravín sa takmer každý Slovák pozerá najmä na cenu a nie každý si môže vždy kúpiť to, na čo má chuť.

Mäso alebo rybu na stole aspoň každý druhý deň si nemôže dovoliť 26 % slovenských domácností. Vyplynulo to z výsledkov European Quality of Life Survey.

V porovnaní s priemerom Európskej únie je na Slovensku podiel takýchto domácností výrazne vyšší, keďže v EÚ si mäsité jedlo pravidelne nemôže dopriať len desatina európskych domácností.

Spomedzi krajín V4 je najvyšší podiel domácností, ktorým mäso na tanieri z finančných dôvodov chýba, v Maďarsku [až 41 %]. V Poľsku je takýchto domácností pätina a v Českej republike iba šestina.


Kamaráti zostanú doma

Ani pozvať známych k sebe domov na dobré jedlo či pohár vína nemusí byť samozrejmosťou. Aspoň raz do mesiaca si to nemôže dovoliť rovných 30 % slovenských domácností.

V Európskej únii ako celku nájdeme takýchto domácností dvakrát menej. Pohostiť známych u seba doma jedlom alebo pitím si aspoň raz do mesiaca ale nemôže dovoliť ani 19 % českých, 24 % poľských či 39 % maďarských domácností.

Vŕzgajúce skrine, vyblednuté poťahy na sedačke či zodratý koberec, ktoré priam pištia po výmene.

Hoci ceny nábytku či iného vybavenia domácnosti na Slovensku v posledných mesiacoch rastú omnoho pomalšie než ceny iných tovarov a služieb, stále sa jedná o nemalé čiastky a pre Slovákov predstavujú pomerne veľkú investíciu.

Nahradiť opotrebovaný nábytok si nemôže dovoliť až 56 % slovenských domácností. V únii si výmenu starého zariadenia nemôže dovoliť viac ako tretina domácností, v susednej Českej republike je to problém pre 46 % domácností, v Poľsku pre 59 % a v Maďarsku na výmenu nábytku nemôže pomyslieť až 7 z 10 rodín.

A ak už aj novú skriňu máme, zaplniť ju pekným oblečením nie je malina.


Vo vyťahanej košeli na "malte"

Až 32 % slovenských domácností priznáva, že má problém dopriať si radšej nové ako obnosené oblečenie.

Uprednostnenie oblečenia z druhej ruky je realitou aj v prípade 46 % Maďarov, 35 % Poliakov a 27 % Čechov. Európania sú „fanúšikmi second–handov z donútenia“ v menšej miere, keď obnosené oblečenie z finančných dôvodov uprednostňuje len 17 % z nich.

Nemôžem ísť každý rok na týždňovú dovolenku, pretože na to jednoducho nemám. Týždeň dovolenky na Slovensku nás vyjde na približne 300 EUR na osobu a ceny zahraničných dovoleniek sa pohybujú aj v násobkoch tejto sumy.

Preto nečudo, že každoročná dovolenka je finančne neúnosná až pre 6 z 10 slovenských domácností. S podobnými prekážkami sa ale stretáva aj 65 % maďarských, 56 % poľských a 36 % českých domácností. Utópiou je každoročná týždňová dovolenka aj pre 37 % Európanov.

Hoci máme leto a v súčasnosti všetci riešime skôr ventilátory a klimatizáciu ako kúrenie, udržanie potrebnej teploty predstavuje pre niektoré domácnosti problém. Každá deviata slovenská domácnosť má v zime problém zabezpečiť si v príbytku dostatočnú teplotu.

Najväčšie vrásky na čele majú kvôli nákladom na teplo domácnosti v Poľsku a Maďarsku. V Českej republike je zabezpečenie dostatočnej teploty finančne neúnosné len pre jednu domácnosť z dvadsiatich, v únii pre jednu z ôsmich.

Koľko % domácností si nemôže dovoliť:SRČRMaďarskoPoľskoEÚUdržiavať v domácnosti potrebnú teplotu11%5%15%24%12%Zaplatiť si ročne týždňovú dovolenku mimo domu58%36%65%56%37%Nahradiť opotrebovaný nábytok56%46%70%59%35%Jesť mäsité jedlo alebo rybu každý druhý deň26%17% 41%20%10%Radšej si kúpiť nové ako obnosené oblečenie32%27%46%35%17% Pozvať známych na jedlo či drink raz do mesiaca30%19%39% 24% 15% 

Zdroj: Poštová banka podľa European Quality of Life Survey 2012

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Most-Híd chce zrušiť platenie zdravotných odvodov z dividend
<< predchádzajúci článok
SNS: Brusel šikanuje Slovensko obvineniami z diskriminácie