STV je hlavným zdrojom informácií pre štvrtinu občanov SR
Spravodajstvo verejnoprávnej Slovenskej televízie (STV) používa ako hlavný zdroj informácií viac ako štvrtina (27 %) občanov Slovenska. Pritom najčastejším hlavným informačným zdrojom slovenskej ...
BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) - Spravodajstvo verejnoprávnej Slovenskej televízie (STV) používa ako hlavný zdroj informácií viac ako štvrtina (27 %) občanov Slovenska. Pritom najčastejším hlavným informačným zdrojom slovenskej populácie je spravodajstvo súkromných televízií. Uviedlo to 38 % respondentov aprílového výskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) o názoroch slovenskej verejnosti na existenciu a fungovanie médií verejnej služby v SR. Ako ďalej agentúru SITA informoval vedúci výskumného projektu Miroslav Kollár z IVO, značná časť obyvateľstva (44 %) je v hodnotení spravodajstva STV nerozhodná (ambivalentná), tretina ho označila za objektívne a vyvážené a za neobjektívne a nevyvážené ho považuje 6 % opýtaných. Zber údajov pre IVO na reprezentatívnej vzorke 1 080 dospelých respondentov SR uskutočnila od 2. do 8. apríla agentúra Focus. Spravodajstvo STV nadpriemerne často uvádzajú ako hlavný zdroj informovania o dianí u nás i vo svete najmä ženy, príslušníci staršej, menej vzdelanej a vidieckej populácie. Z politického hľadiska tento zdroj informácií preferujú stúpenci ĽS-HZDS a Smeru-SD.
Nerozhodní (ambivalentní) v hodnotení spravodajstva sú respondenti mladšej strednej generácie, 35 až 44-roční, obyvatelia Trenčianskeho kraja a stúpenci SNS. V prípade stúpencov SNS je takýto postoj pravdepodobne vyvolaný pomerne častými informáciami o kontroverznom správaní ich lídra Jána Slotu, uvádza sa ďalej v správe z prieskumu. Naopak, s názorom, že spravodajstvo STV je objektívne a vyvážené, sa môžeme častejšie stretnúť v prípade staršej generácie, dôchodcov, obyvateľov najmenších obcí a Prešovského kraja. V politickej optike má pozitívne hodnotenie nadpriemerne viac zástancov medzi stúpencami KDH. Kritika na adresu spravodajstva STV zaznieva najväčšmi od obyvateľov Žilinského kraja a stúpencov SDKÚ-DS.
Ako ukázali výsledky výskumu, televízne spravodajstvo zostáva hlavným informačným zdrojom pre slovenskú populáciu - spolu až pre dve tretiny opýtaných. Rok od roka však stúpa význam alternatívnych foriem spravodajstva prezentovaných cez internet. Za hlavný zdroj informácií ho označilo 12 % opýtaných. Internet tak na posledné miesta odsunul dva kľúčové typy médií, ktoré v oblasti spravodajstva dominovali desaťročia - tlač (11 %) a rozhlas (9 %). Internet sa stáva kľúčovým zdrojom spravodajstva predovšetkým najmä pre mladších, vzdelanejších, kvalifikovanejších a ekonomicky dobre zabezpečených ľudí, ako aj pre obyvateľov Bratislavy a Košíc. Nadpriemerne často ho využívajú na získanie aktuálnych informácií nerozhodnutí voliči, teda tí, čo v medzivolebnom období nevedia, aký politický subjekt by volili.
IVO uskutočnil výskum v rámci projektu Zlepšovanie schopností a kompetencie občianskej spoločnosti pri ovplyvňovaní budúcnosti médií verejnej služby ako zdroja korektných informácií pre informované rozhodovanie, priestoru pre zvyšovanie citlivosti na prejavy populizmu a faktora sociálnej kohézie. Ide v poradí o druhú správu z výskumu, jeho prvú časť venovanú financovaniu verejnoprávnych médií zverejnil IVO 6. mája. Súhrnné výsledky celého výskumu zverejní IVO v priebehu tohto mesiaca. Projekt je financovaný prostredníctvom grantu od Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.
SITA