24. júla 2017
Ilustračné foto modliacej sa moslimky Foto: TASR/APNew York/Berlín 24. júla (TASR) - Antisemitizmus na školách v Berlíne je na vzostupe, a to najmä zo strany žiakov s tureckým alebo arabským pôvodom vyznávajúcich prísne formy islamu. Dochádza aj k nárastu salafistických tendencií. Informovala o tom spravodajská stanica Deutsche Welle s odvolaním sa na aktuálnu štúdiu Amerického židovského výboru (AJC).
Výskumníci vyspovedali 27 učiteľov z 21 škôl v Berlíne. Učitelia uviedli, že žiaci vyznávajúci prísnu interpretáciu islamu požívajú ako urážku najmä slovo "Žid". Terčom ich urážok sú aj dievčatá, homosexuáli a sekulárni moslimovia.
Ako uviedla riaditeľka AJC Deidre Bergerová, štúdia ukázala, že tento problém "už nie o ojedinelých prípadoch".
"Antisemitizmus je súčasťou salafistickej ideológie," konštatovala. Podľa jej slov je potrebné, aby prebiehala v školách diskusia o Blízkom východe. Ale ako poznamenala, mnohí učitelia sa radšej týmto ťažkým diskusiám vyhýbajú.
Aj keď informácie o probléme boli predtým zriedkavé, autori štúdie uviedli, že i napriek tomu existovali "
upozornenia od jednotlivých učiteľov a odborníkov na rastúce šírenie rôznych foriem salafizmu v berlínskych školách".
Poznamenali, že táto štúdia nepredstavuje komplexný a reprezentatívny prieskum, ale podľa nich ukázala empirický trend. Štúdia sa uskutočnila v rámci berlínskeho projektu "Posilniť demokraciu - aktívny proti antisemitizmu a salafizmu".
Psychológ Ahmad Mansúr, ktorý sa špecializuje na prevenciu antisemitizmu, v reakcii na štúdiu uviedol, že problém sa dá vyriešiť len konfrontáciou názorov, ktorým sú niektorí moslimskí žiaci vystavení.
"Nie je to len o slove 'Žid' ako urážke, je to aj o konšpiračných tóriách a interpretácii islamu, podľa ktorej sú všetci Židia považovaní za nepriateľov. Je to o predstave obetí a nepriateľov. Konflikt na Blízkom východe hrá v tom veľkú úlohu," vysvetlil Mansúr.
Tento problém však podľa neho nie je ničím novým. "
Je to fenomén, ktorý sme zažili v posledných rokoch a zažijeme ešte aj v nadchádzajúcich rokoch. Potrebujeme celoplošné opatrenia, najmä v rámci škôl, zamerané na riešenie takýchto problémov a na to, aby sme mladým ľuďom objasnili, že takéto názory nemajú nič spoločné s demokraciou. Koľko štúdií ešte potrebujeme, aby sme konečne začali riešiť tento problém?" pýtal sa Mansúr v závere svojej reakcie.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR