Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. marca 2019

Študenti stredných škôl sa na jeden deň stanú fyzikmi častíc



Medzinárodný program otvára časticovú fyziku pre mladých výskumníkov po celom svete. Na šiestich slovenských univerzitách sa tento rok konajú Majstrovské triedy ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Andrej Galica
Bratislava 26. marca (TASR) - Medzinárodný program otvára časticovú fyziku pre mladých výskumníkov po celom svete. Na šiestich slovenských univerzitách sa tento rok konajú Majstrovské triedy v časticovej fyzike (Masterclasses), na ktorých sa zúčastnia stovky stredoškolákov.


Masterclasses sa konajú od 13. marca do 12. apríla na univerzitách v Košiciach, Nitre, Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a Prešove.

"Účastníci sa na jeden deň ponoria do fascinujúcej oblasti časticovej fyziky. Vedci im predstavia svet najmenších častí hmoty a urýchľovače a detektory, ktoré ich študujú," uvádza projekt Svet častíc v tlačovej správe. Analýzou autentických údajov z Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC) v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN) študenti získajú predstavu o súčasnej fyzike. "Študenti sú programom nadšení. Majú radi interakciu s profesionálnymi vedcami a prácu s reálnymi dátami z LHC," hovorí časticový fyzik Ivan Melo, ktorý spolupracuje s CERN-om.

Fyzika častíc je jednou z najdôležitejších oblastí vo vede. Objav Higgsovho bozónu na LHC v lete 2012 viedol k veľkému záujmu verejnosti o fyziku častíc. Základnou myšlienkou programu je nechať študentov, aby čo najviac pracovali ako skutoční vedci. Špičkové časticové experimenty sprístupnili experimentálne údaje na účely vzdelávania v rámci Masterclasses. "V priebehu dňa študenti porozumejú tomu, ako sa rodí vedecký objav," tvrdí Melo.

Na konci každej Majstrovskej triedy sa študenti zapoja do videokonferencie s fyzikmi z CERN-u spolu s ďalšími študentskými skupinami z rôznych krajín, aby diskutovali o svojich výsledkoch. "V našej oblasti výskumu pracujú na tom istom experimente tisíce vedcov na celom svete," hovorí Melo. "To si vyžaduje neustálu komunikáciu prostredníctvom videokonferencie. Študenti sa môžu zoznámiť s týmto skutočným vedeckým pracovným prostredím na Masterclasses," dodáva.

Masterclasses na Slovensku sú súčasťou každoročného programu Medzinárodné majstrovské triedy. Vedci na viac ako 200 univerzitách a laboratóriách sú hostiteľmi Masterclasses v domácich inštitúciách. Masterclasses sa tento rok uskutočnia od 7. marca do 17. apríla vo viac ako 50 krajinách sveta.

Medzinárodné majstrovské triedy organizuje Medzinárodná skupina pre popularizáciu časticovej fyziky (IPPOG). IPPOG je nezávislá skupina zástupcov z krajín zapojených do výskumu v CERN-e a z ďalších vedúcich výskumných laboratórií. Cieľom skupiny je sprístupniť časticovú fyziku verejnosti.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Peskov a Rúhaní odsúdili Trumpovo rozhodnutie o Golanských výšinách
<< predchádzajúci článok
Rakúsko odmietlo kritiku Bruselu za indexáciu rodinných dávok