Stretnutie o pôsobení v krajinách kde doznieva alebo je konflikt
O pôsobení mimovládnych organizácií (MVO) v krajinách, kde je alebo doznieva nejaký konflikt budú diskutovať účastníci medzinárodného stretnutia, ktoré bude od 1. do 4. mája v Bratislave. Cieľom ...
BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) - O pôsobení mimovládnych organizácií (MVO) v krajinách, kde je alebo doznieva nejaký konflikt budú diskutovať účastníci medzinárodného stretnutia, ktoré bude od 1. do 4. mája v Bratislave. Cieľom stretnutia, ktorému bude predchádzať 30. apríla odborný seminár, je odovzdať slovenským organizáciám skúsenosti z pôsobenia v takýchto oblastiach. Agentúru SITA o tom informoval Ján Mihálik z občianskeho združenia Partners for Democratic Change Slovakia (PDCS), ktoré podujatie organizuje. Na vysvetlenie doplnil, že veľká časť prostriedkov slovenskej rozvojovej pomoci smeruje do krajín, kde sú alebo boli náboženské, etnické či politické konflikty. Ide o krajiny ako Srbsko, Keňa, Sudán či Afganistan.
"Situácia po posledných voľbách v Keni ukázala, ako sa programy slovenskej rozvojovej spolupráce ľahko ocitnú uprostred násilného konfliktu, hoci predtým bola situácia relatívne stabilná a spoločnosť pokojná. Etablovaní medzinárodní donori a rozvojové organizácie využívajú nástroje a stratégie, pomocou ktorých sledujú a upravujú smerovanie programov tak, aby minimalizovali negatívny dopad konfliktov," dodal na vysvetlenie. Na májové stretnutie na Slovensko pricestuje približne 30 zástupcov členov medzinárodnej siete European Network for Civil Peace Services (EN.CPS) a organizácie Nonviolent Peaceforce.
Toto stretnutie je súčasťou projektu Rozvojové programy v krajinách v konflikte - budovanie odborných kapacít rozvojových organizácií. Okrem tohto stretnutia plánuje PDCS zorganizovať do konca roka ďalšie odborné semináre a tréningy, a to aj pre študentov Univerzity Komenského - budúcich pracovníkov a analytikov, ktorí budú pracovať v oblasti medzinárodnej rozvojovej spolupráce. Projekt čiastkou viac ako 570-tisíc korún podporila Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, čo je asi 40 percent z predpokladaných nákladov na projekt. Ostatné prostriedky získali z Nadácie otvorenej spoločnosti, Fondation Nonviolence XXI a s prostriedkov Európskej komisie.
SITA