Stredná Európa zostáva odolná voči globálnemu spomaleniu ekonomiky
Rastúci export a kúpychtiví spotrebitelia by mali krajinám v strednej Európe pomôcť lepšie sa vyrovnať s globálnou krízou v porovnaní s bohatšími západnými štátmi. Pokles v USA a eurozóne ...
VARŠAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Rastúci export a kúpychtiví spotrebitelia by mali krajinám v strednej Európe pomôcť lepšie sa vyrovnať s globálnou krízou v porovnaní s bohatšími západnými štátmi. Pokles v USA a eurozóne však pocítia niektoré postkomunistické krajiny, ktoré majú problémy s rozpočtovým deficitom či schodkom bežného účtu platobnej bilancie. Tento stav by sa ale nemal dotknúť troch najúspešnejších krajín v regióne, ktorými sú Poľsko, Slovensko a Česká republika. Vysoký ekonomický rast a relatívne nízka cena pracovnej sily robia tieto krajiny atraktívnymi pre investorov, predovšetkým pre tých ktorí investujú "na zelenej lúke". Rozvoju výrazne napomáha aj čerpanie podporných prostriedkov z fondov EÚ v miliardových výškach, ktoré majú napomôcť priblížiť sa rozvinutým štátom. Vyplýva to z analýzy agentúry Reuters.
Jedným z faktorov pozitívneho trendu je aj to, že trh s hypotékami v strednej Európe nezahŕňa finančné nástroje, ktoré spôsobili obrovské straty bankám na západe. Podľa predstaviteľov EÚ v eurozóne klesne rast HDP v tomto roku na 1,7 %. Aj napriek tomu, že EÚ znížila odhad rastu ekonomík krajín strednej Európy, rast HDP v Poľsku a Českej republike by mal zostať blízko úrovne 5 % v tomto a budúcom roku. V správe Európskej komisie o Poľsku sa uvádza, že dopad finančnej krízy na túto krajinu je minimálny kvôli dostatočnej likvidite na trhu a silnému dopytu po bývaní podporovanom rastúcou zamestnanosťou a platmi. Podľa analytikov je rast v ČR a nižšie riziko vplyvu finančnej krízy podporované predovšetkým väčším zameraním bankového sektora na retailové bankovníctvo a relatívne nízkou zadlženosťou domácností.
Slovenská republika prilákala v posledných rokoch investície vo výške niekoľkých miliárd eur predovšetkým do automobilového priemyslu, čo z tejto hornatej krajiny urobilo svetového lídra v počte vyrobených vozidiel na obyvateľa. HDP Slovenska v minulom roku predstavovalo 10, 6 % a v tomto roku by nemalo klesnúť pod 7 %. V protiklade k týmto krajinám sa nachádza Maďarsko, ktoré má výšku rozpočtového deficitu v posledných rokoch na najvyššej úrovni spomedzi všetkých krajín EÚ.
SITA, Reuters