Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. decembra 2016

Stredná a východná Európa musí diverzifikovať zdroje plynu



Ilustračné foto Foto: TASR



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR


Bratislava 11. decembra (TASR) - Diverzifikácia dodávok plynu do strednej a východnej Európy, nielen čo sa týka ich trás, ale tiež zdrojov, umožní vytvorenie skutočného trhu so zemným plynom, s voľnou konkurenciou medzi dodávateľmi a slobodou voľby pre zákazníkov.

Rozhodnutie Európskej komisie (EK) povoliť spoločnosti Gazprom väčší prístup ku kapacite plynovodu OPAL, ako aj snaha o uskutočnenie projektu Nord Stream 2, sú v rozpore s uvedenými cieľmi, ako aj v rozpore s princípmi Energetickej únie a na tento región majú negatívny dosah. Toto sú kľúčové posolstvá, o ktorých sa diskutovalo v piatok (9. 12.) počas prvej edície stredoeurópskeho dňa energie v Bruseli. O podujatí informoval Tomáš Madleňák zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA).

Všetky európske projekty by mali podľa pravidiel Energetickej únie zvyšovať bezpečnosť, solidaritu a dôveru v oblasti energetiky. Zároveň tiež musia byť v súlade so spoločnými európskymi pravidlami pre prístup tretích strán a pravidlami konkurencie, čiže nesmú predstavovať hrozbu pre narušenie existujúcich trás.

Infraštruktúra zemného plynu v regióne strednej a východnej Európy je stále orientovaná predovšetkým z východu na západ. Jednou z hlavných priorít regiónu je preto výstavba plynovodu, ktorý bude viesť zo severu na juh. Pôjde o kľúčový krok, ktorý umožní prekonať závislosť strednej Európy od zemného plynu z Ruska. Plynovod zo severu na juh predstavuje skupinu vzájomne súvisiacich infraštruktúrnych projektov, ktoré by prepojili stredoeurópske trhy, a to vzájomne a tiež so západnou časťou kontinentu. Tento plynovod zvýši energetickú bezpečnosť regiónu.

Podpredseda EK Maroš Šefčovič pripomenul, že "rok 2016 sa zapíše do histórie ako veľmi turbulentný rok, ako bod zlomu medzi starými a novými energetickými systémami. V práve vydanom legislatívnom balíčku 'Čistá energia pre všetkých Európanov' sme sa ubezpečili, že bude k dispozícii legislatíva potrebná na zabezpečenie všetkých týchto hlbokých zmien. Najväčších zmien od zavedenia systému centralizovanej energetiky na našom kontinente".

Čo sa týka bezpečnosti dodávok elektrickej energie, členovia organizácie Stredoeurópski partneri v oblasti energetiky (CEEP - Central Europe Energy Partners) zdôraznili dôležitosť rôznorodosti energetických mixov jednotlivých krajín. "Nájsť vhodný dizajn integrovaných energetických trhov v strednej Európe je strategickým cieľom, nevyhnutným pre rozvoj regionálnej energetickej spolupráce. Nový legislatívny balíček závažne pretvaruje to, ako energiu vyrábame, obchodujeme a transportujeme. Naše ambície by však mali siahať vyššie, než len po vývoj fyzickej infraštruktúry a prepojení. Mali by sme sa pozerať aj na regulačné rámce," uviedol podpredseda predstavenstva organizácie CEEP Rafał Miland.

Podujatie usporiadala 9. decembra v Bruseli organizácia Central Europe Energy Partners v spolupráci s EK, Generálnym riaditeľstvom pre energetiku a s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu. Prvá edícia bola pripravená v spolupráci s partnermi z krajín Vyšehradskej štvorky a Ukrajinou: Stredisko sociálneho a ekonomického výskumu (CASE – Center for Social and Economic Research), Poľsko, Výskumné centrum SFPA, Slovensko, Inštitút pre zahraničné záležitosti a obchod (IFAT – The Institute for Foreign Affairs and Trade), Maďarsko, Inštitút pre politiku a spoločnosť (IPS – The Institute for Politics and Society), Česká republika, Razumkov Centre - Ukrajinské centrum ekonomických a politických štúdií, Ukrajina.

Organizácia CEEP bola založená s cieľom reprezentovať záujmy firiem v oblasti energetiky a firiem, ktoré využívajú veľké množstvo energií, zo strednej Európy. Jej cieľom je posilniť energetickú bezpečnosť regiónu v rámcoch politík EÚ v oblasti energetickej politiky a energetickej bezpečnosti. Ide o prvú organizáciu, ktorá zastupuje tento región na úrovni EÚ. CEEP má status neziskovej organizácie, ktorý je zárukou jej nezávislosti a transparentnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tragédia v Nemecku: Vlak zabil dvoch železničných technikov
<< predchádzajúci článok
Úspech Skype podporil estónske startupy a z krajiny urobil pioniera