Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. septembra 2019

Straty EÚ na príijmoch z DPH v roku 2017 boli vo výške 137 mld. eur



Členské krajiny EÚ stratili v roku 2017 na príjmoch z dane z pridanej hodnoty (DPH) 137 miliárd eur. Uviedla vo štvrtok Európska komisia (EK) s odvolaním sa na výsledky ňou vypracovanej ...



Zdieľať
Foto: deutschebank.ge
Brusel 5. septembra (TASR) - Členské krajiny EÚ stratili v roku 2017 na príjmoch z dane z pridanej hodnoty (DPH) 137 miliárd eur. Uviedla vo štvrtok Európska komisia (EK) s odvolaním sa na výsledky ňou vypracovanej štúdie.


Podľa zverejnenej štúdie daňová medzera na DPH, čiže celkový rozdiel medzi očakávanými príjmami z DPH a skutočne vybranou sumou, sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi mierne znížila, stále však zostáva veľmi vysoká. Komisia zdôraznila, že táto výrazná medzera opäť zdôraznila potrebu komplexnej reformy pravidiel EÚ v oblasti DPH, ako ju navrhla v roku 2017, a vyžaduje si aj intenzívnejšiu spoluprácu medzi členskými štátmi s cieľom obmedziť podvody s DPH a zabezpečiť, aby pravidlá fungovali pre legitímne podniky a obchodníkov.

Rozdiel v DPH meria účinnosť opatrení na presadzovanie DPH a dodržiavanie predpisov v každom členskom štáte, pretože poskytuje odhad strát z dôvodu podvodov a daňových únikov, vyhýbania sa daňovým povinnostiam, bankrotom, finančným platobným neschopnostiam a nesprávnym výpočtom.

Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v tejto súvislosti uviedol, že priaznivá hospodárska klíma a niektoré krátkodobé politické riešenia zavedené EÚ v roku 2017 pomohli znížiť medzeru v DPH. "Bude ale potrebné, aby sa uskutočnila dôkladná reforma systému DPH, aby bol viac odolný voči podvodom. Naše návrhy na zavedenie definitívneho a pre podniky priaznivého systému DPH zostávajú na stole. Členské štáty si nemôžu dovoliť vyčkávať, kým sa stratia ďalšie miliardy na DPH z dôvodu nelegálnych aktivít, karuselových podvodov a nezrovnalostí v systéme," opísal situáciu komisár.

Podľa zverejnených údajov zaznamenalo najväčšiu daňovú medzeru na DPH v roku 2017 Rumunsko, kde "zmizlo" 36 % príjmov z DPH. Nasledovali Grécko (34 %) a Litva (25 %). Najmenšie medzery boli vo Švédsku, Luxembursku a na Cypre, kde sa "stratilo" iba 1 % príjmov z DPH. V absolútnom vyjadrení bola v uvedenom roku zaznamenaná najväčšia medzera na DPH v Taliansku - okolo 33,5 miliárd eur.

V nominálnom vyjadrení sa v roku 2017 daňová medzera na DPH znížila o 8 miliárd eur, na 137,5 miliárd eur. Nevybraná časť DPH v roku 2017 predstavovala v EÚ ako celku 11,2 % celkových príjmov z DPH, čo znamenalo mierny pokles v porovnaní s 12,2 % v predchádzajúcom roku. Komisia upozornila, že tento klesajúci trend možno pozorovať už piaty rok po sebe.

Správa o rozdieloch v DPH v krajinách EÚ sa týka roku 2017, pretože toto je posledné obdobie, za ktoré sú k dispozícii komplexné údaje z národných aj vlastných zdrojov. Tohtoročná štúdia však zaviedla nový prvok, ktorým je prognózovanie, poskytujúce takzvané "rýchle odhady" za rok, ktorý predchádza roku zverejnenia. Rýchle odhady na rok 2018 naznačili, že daňová medzera na DPH bude pravdepodobne pokračovať v klesajúcom trende a celkovo klesne pod 130 miliárd eur, čiže pod hranicu 10 % z celkovej daňovej povinnosti pri DPH.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V H. Strehovej zachraňovali chlapca s bodným poranením hrudníka
<< predchádzajúci článok
Britská vláda chce v parlamente hlasovať o voľbách opäť v pondelok