Storočný seizmograf dodnes zaznamenáva zemetrasenia
HURBANOVO/NITRA 25. júla (WEBNOVINY) – Jeden z najstarších seizmografov na svete majú v Geofyzikálnom ústave SAV v Hurbanove. Inštalovali ho v roku 1902. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že je to zrejme jediný dodnes fungujúci a ...
HURBANOVO/NITRA 25. júla (WEBNOVINY) – Jeden z najstarších seizmografov na svete majú v Geofyzikálnom ústave SAV v Hurbanove. Inštalovali ho v roku 1902. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že je to zrejme jediný dodnes fungujúci a používaný prístroj, ktorý zakresľuje zemské pohyby hrotom na začadený papier. "Dodnes sú to trvácnejšie záznamy než na magnetické médiá či fotopapier,“ povedal člen predsedníctva Slovenskej akadémie vied (SAV) Igor Túnyi.
V Hurbanove je jedna zo 14-tich staníc, ktoré má Slovenská národná sieť seizmických staníc. Zaznamenávajú a študujú tu seizmické pohyby, z ktorých následne dedukujú príčinu zemetrasenia. Predpovedať zemetrasenie sa však nedá. "Z tektonického hľadiska je Slovensko nárazová zóna medzi africkou a euroázijskou doskou. Africký kontinent putuje stále na sever,“ hovorí Túnyi. Podľa dohadov bol napríklad Gerlachovský štít v minulosti vyšší a pri zemetrasení spadla jeho špička. Najväčšie zemetrasenie na Slovensku bolo podľa zápisov z kroník v roku 1763 v Komárne, kedy zničilo mesto a vyžiadalo si aj ľudské obete. Ako uviedol Túnyi, bol to jeden z dôvodov, prečo sa dlho váhalo s výstavbou vodného diela Gabčíkovo. Zemetrasenie takejto intenzity sa odvtedy nezopakovalo, aj keď slabších bolo niekoľko.
Seizmograf zaznamenáva odozvy veľkých zemetrasení z celého sveta aj umelo spôsobené otrasy, ako sú napríklad výbuchy v kameňolomoch, ale aj nukleárne pokusy. Zistiť sa dá, kde bola nálož odpálená aj akú mal výbuch silu. „Pokiaľ bude Irán a Severná Kórea hroziť výrobou nukleárnych zbraní, tak máme o živobytie postarané, pretože Slovensko ako najvýchodnejšia krajina Európskej únie je veľmi dôležitá pre registráciu takýchto eventuálnych nebezpečenstiev,“ povedal Túnyi.
SITA