Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júla 2014

Steinmeier a Kerry nechcú, aby špionážna aféra poškodila ich vzťahy



Ministri zahraničných vecí Nemecka a USA sa chcú zasadiť za to, aby terajšia aféra s dvojitými ...



Zdieľať
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier 11. júla 2014 v Berlíne. FOTO TASR/AP
Viedeň/Berlín 13. júla (TASR) - Ministri zahraničných vecí Nemecka a USA sa chcú zasadiť za to, aby terajšia aféra s dvojitými špiónmi pôsobiacimi na nemeckom území nemala dlhodobý vplyv na vzťahy medzi oboma krajinami. Vyplynulo to z vyjadrení Franka-Waltera Steinmeiera a Johna Kerryho po ich dnešnom stretnutí vo Viedni, ktoré sa uskutočnilo v rámci jadrových rokovaní s Iránom.


Americko-nemecká spolupráca je podľa Steinmeiera nevyhnutná, aby sa mnohé naliehavé globálne konflikty "aspoň priblížili k riešeniu". To platí aj napriek niektorým problémom, ktoré sa vyskytli v niekoľkých uplynulých týždňoch. "Chceme pracovať na oživení týchto vzťahov - na báze dôvery a vzájomného rešpektu," vyhlásil šéf nemeckej diplomacie na spoločnej tlačovej konferencii.

Podľa Kerryho majú vzťahy medzi USA a Nemeckom strategický význam. "Máme enormnú politickú spoluprácu a sme blízki priatelia," povedal Kerry, hoci priamo nespomenul najnovší špionážny škandál. Zároveň poprial Nemecku, aby bolo úspešné v dnešnom finále futbalových majstrovstiev sveta proti Argentíne.

V reakcii na dva prípady odhalenia údajných špiónov, ktorí mali v Nemecku pracovať pre Spojené štáty, nemecká vláda požiadala 10. júna hlavného predstaviteľa amerických tajných služieb pôsobiaceho v Berlíne, aby opustil územie krajiny. Prvý špión, ktorého už zadržali a vypočúvali, pracoval v Spolkovej spravodajskej službe (BND) a za 25.000 eur mal dať americkým tajným službám 218 dokumentov, týkajúcich sa okrem iného detailov vyšetrovania parlamentného výboru vo veci odhalení bývalého spolupracovníka tajných služieb USA Edwarda Snowdena o americkej špionážnej činnosti v Nemecku.

Druhý špión mal pôsobiť v armádnom prostredí. Zatiaľ ho nezadržali a nie je o ňom nič bližšie známe.

Nemecký týždenník Der Spiegel dnes v tejto súvislosti napísal, že okrem mobilu kancelárky Angely Merkelovej bola cieľom amerického odpočúvania zrejme aj komunikácia iných členov Spolkového snemu. Bol medzi nimi vlani aj politik strany Ľavica Steffen Bockshahn, člen parlamentného výboru na kontrolu tajných služieb, inak známy kritik americkej tajnej služby NSA. Bockshahnova spolupracovníčka tvrdila, že raz sa jej niekto musel zvonka nabúrať do mobilu, pretože na jeho displeji sa začali samé od seba zobrazovať SMS-ky týkajúce sa práce výboru, ktoré si s poslancom písala. Týmto prípadom sa od augusta 2013 zaoberá spolková i krajinská kriminálna polícia.

Svoj mobil si dal dávnejšie skontrolovať aj predseda parlamentného výboru pre vyšetrenie činnosti NSA v Nemecku Roderich Kiesewetter. Technici zistili, že doň prenikla tretia strana.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci sú presvedčení, že členstvo v NATO je záruka bezpečnosti
<< predchádzajúci článok
Ak by boli v ČR voľby teraz, zvíťazilo by s veľkým náskokom ANO