Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. júna 2014

Stavbárov ohrozujú neplatiči, vyše štvrtina faktúr je po splatnosti



Snímka zo stavby mosta nad Hermanovským potokom v 82,8 km D1.



Zdieľať
Snímka zo stavby mosta nad Hermanovským potokom v 82,8 km D1. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 30. júna (TASR) – Stavebné firmy na Slovensku nemajú doteraz zaplatenú viac než štvrtinu odvedenej práce. Zlú platobnú morálku považujú ich riaditelia za aktuálne najväčší problém s dosahom na ekonomickú stabilitu firiem. Veľkou bariérou je pre ne aj nestabilná legislatíva.


Vymožiteľnosť práva hodnotia firmy ako mimoriadne nízku. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q2/2014 analytickej spoločnosti CEEC Research.

Riaditelia stavebných firiem sa sťažujú na zlú platobnú morálku investorov, ale tiež niektorých veľkých firiem voči ich menším subdodávateľom. Po splatnosti je v súčasnosti podľa analýzy až 27 % všetkých stavebnými firmami vyfakturovaných prostriedkov. Na tom, že ide o veľký problém, sa zhodlo 94 % riaditeľov stavebných podnikov. Medzi najväčšími firmami panovala v otázke dokonca stopercentná zhoda. Objem faktúr, v prípade ktorých investori meškajú s úhradou, je oproti priemeru ešte o 4 percentuálne body vyšší.

"Zlá platobná morálka zadávateľov stavebných prác v kombinácii so zložitou vymožiteľnosťou práva je pre veľa firiem smrtiaca kombinácia. V mnohých prípadoch už nepomáhajú ani prísľuby ďalších zákaziek a niektorí subdodávatelia odmietajú dodávať i tým najväčším firmám bez zaistenia úhrady vopred. Im samotným totiž už kriticky chýbajú peniaze na mzdy zamestnancov či úhrady dodávateľom materiálu, bez ktorých nie sú schopní fungovať," priblížil aktuálny stav na trhu riaditeľ spoločnosti Jiří Vacek.

Z analýzy ďalej vyplynulo, že zdroje, ktoré majú spoločnosti blokované u investorov a ktoré potrebujú pre svoj chod, nahrádzajú najčastejšie čerpaním vlastného kapitálu. Potvrdzuje to 94 % riaditeľov spoločností. Naopak, odklad alebo čiastočnú výplatu miezd a iných interných nákladov sa snažia firmy využívať len minimálne, pretože to vnímajú ako najhoršiu možnosť ovplyvňujúcu ich imidž a kvalitu práce, ale aj ako poslednú snahu o riešenie situácie pred zánikom.

Na druhom mieste vo faktoroch obmedzujúcich ekonomickú stabilitu firmy s malým odstupom (93 %) uvádzajú nestabilnú legislatívu a nekoncepčnosť štátu. Vymožiteľnosť práva ich riaditelia hodnotia ako mimoriadne zlú, na stupnici od 0 do 10 len dvoma bodmi. V jednotlivých segmentoch veľkých, stredných a malých firiem boli odpovede veľmi podobné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenské banky v máji na hypotéky poskytli vyše 450 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
V Káhire opäť vybuchla nálož, zahynuli policajti