Stav sa nezmenil, Slovensko je stále bez ruského plynu
Dodávky zemného plynu na Slovensko z Ruskej federácie zatiaľ neboli obnovené. Ako informoval Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) naďalej tak trvá stav núdze a aj pre dnešný deň, t.j. 8. ...
BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) - Dodávky zemného plynu na Slovensko z Ruskej federácie zatiaľ neboli obnovené. Ako informoval Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) naďalej tak trvá stav núdze a aj pre dnešný deň, t.j. 8. január 2009 je potvrdený obmedzujúci odberový stupeň číslo osem. "Tento stupeň obmedzenia znamená, že priemyselní odberatelia so zmluvne dohodnutým množstvom zemného plynu nad 633 megawattov za rok (nad 60 tis. mil. metrov kubických za rok) musia znížiť odber zemného plynu na úroveň bezpečnostného minima. Pre vykurovanie platí základná vykurovacia krivka č. 1 bez obmedzenia odberu plynu. Dodávky plynu pre domácnosti, zdravotnícke zariadenia, školy a zabezpečenie nevyhnutných potrieb obyvateľstva pokračujú bez obmedzenia," uviedla spoločnosť vo štvrtok ráno v tlačovej správe. Zásobovanie zemným plynom pre slovenské domácnosti a ostatných odberateľov je naďalej zabezpečené zo zdrojov v podzemných zásobníkov.
Podľa SPP dodržanie odberateľskej disciplíny a dodržanie obmedzujúcich odberových stupňov priemyselnými spotrebiteľmi je mimoriadne dôležité pre to, aby mohli zabezpečiť dostatok zemného plynu pre zásobovanie domácností, nemocníc, škôl a nevyhnutných potrieb obyvateľstva. "Bezpečnostné minimum je odber zemného plynu, ktorý je nevyhnutný na to, aby bola zaistená bezpečnosť výrobných zariadení a obsluhy a aby neboli poškodené výrobné technológie a zariadenia. Nie je to množstvo nevyhnutné na udržanie výroby, pri tomto obmedzení by mali priemyselní odberatelia, pokiaľ je výroba závislá na spotrebe plynu, výrobu zastaviť," vysvetlila spoločnosť. Podľa SPP pre odberateľov, ktorí zabezpečujú výrobu potravín dennej spotreby pre obyvateľov, pre prevádzky živočíšnej výroby, prevádzku zdravotníckych zariadení, vodárne, čističky odpadových vôd je bezpečnostné riziko stanovené na 95 % základného odberového stupňa.
Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne zastavili v noci z utorka na stredu . Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu ráno obmedzil dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. SPP vyhlásil v utorok popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej.
Predseda vlády Fico v stredu večer telefonoval v súvislosti so zastavením dodávok zemného plynu z Ruska predsedovi vlády Ruskej federácie Vladimírovi Putinovi. "Vladimír Putin ubezpečil Roberta Fica, že Rusko je pripravené obnoviť dodávky plynu okamžite, keď bude isté, že sa cez územie Ukrajiny dostanú k odberateľom v členských krajinách Európskej únie," informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Putin v rozhovore s premiérom povedal, že podporuje návrh, aby bol vo štvrtok stanovený mandát medzinárodných pozorovateľov, ktorí by okamžite priamo na hraniciach Ruska a Ukrajiny zaujali stanovisko k zodpovednosti za vzniknutú situáciu. Po telefonickom rozhovore Fico dohodol s predsedom českej vlády Mirkom Topolánkom ako predsedajúcim v Európskej rade ďalší spoločný postup. Úrad vlády však žiadne kroky nekonkretizoval.
Ruský energetický gigant Gazprom v utorok drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Rusko tiež obviňuje Ukrajinu, že kradne každý deň 35 miliónov kubických metrov ruského plynu určeného pre Európu. Ukrajina to odmietla a Rusko obvinila z "manipulácie" s dodávkami. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu. V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.
SITA