Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. marca 2017

Stav lámp v Bratislave si vyžaduje dôkladnú prípravu riešenia



Technický stav verejného osvetlenia na území hlavného mesta si vyžaduje dôkladnú prípravu jeho efektívneho a koncepčného riešenia. "Ide o komplikovaný ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Branislav Račko
Bratislava 22. marca (TASR) – Technický stav verejného osvetlenia na území hlavného mesta si vyžaduje dôkladnú prípravu jeho efektívneho a koncepčného riešenia. "Ide o komplikovaný proces, ku ktorému mesto pristupuje maximálne zodpovedne a ktorý chce pripraviť čo najlepšie," povedala pre TASR Katarína Kohútiková z bratislavského magistrátu. Reagovala tak na tohtotýždňové vyjadrenie starostu Petržalky Vladimíra Bajana. Ten primátora Iva Nesrovnala vyzval, aby čo najskôr a bez zbytočného odkladu vyhlásil verejnú súťaž na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia.


"Situácia je neudržateľná," vyhlásil Bajan. Primátor síce hovorí, že verejnú súťaž vyhlási v apríli, podľa starostu ale príprava celého procesu nepostupuje tak, ako by mala a objavujú sa vraj pochybnosti, či sa spomínaný termín stihne. Stav verejného osvetlenia v meste je pritom podľa neho žalostný. Len v Petržalke sa má nachádzať približne 8800 lámp, z ktorých 3900 eviduje magistrát ako ohrozené, skorodované a v havarijnom stave.

"Je pre nás dôležité, aby malo mesto namiesto veľkého množstva zastaraných a často aj technicky nevyhovujúcich stĺpov verejného osvetlenia budované inteligentné body," konštatuje Kohútiková. Tie by okrem zabezpečenia služby verejného osvetlenia mali zároveň plniť podľa nej aj iné moderné funkcie. "Chceme ísť cestou smart riešení," približuje Kohútiková. Charakteristika takýchto riešení však nie je vedeniu Petržalky jasná. "Nakoniec to možno myslel tak, že si budeme svietiť smartfónmi, lebo iná možnosť nebude," myslí si Bajan.

Zároveň podotýka, že mestská časť v súčasnosti eviduje 160 odpílených stĺpov bez náhrady, pričom mesto ešte vlani nahradilo iba 17. Magistrát ale ubezpečuje, že postupnú výmenu stĺpov verejného osvetlenia, ktoré sú v najhoršom stave, plánuje aj v tomto roku. "V tohtoročnom schválenom rozpočte má na to mesto vyčlenené finančné prostriedky vo výške 400.000 eur. To predstavuje zhruba štvornásobok oproti vlaňajšku," zdôrazňuje Kuhútiková.

Petržalský starosta v tejto súvislosti zároveň vyzval primátora, aby zverejnil analýzy a štúdie o budúcnosti verejného osvetlenia objednané z verejných zdrojov. Je presvedčený, že nie je možné, aby neboli sprístupnené materiály za stovky tisíc eur z verejných zdrojov. Audit, ktorý si dalo vypracovať mesto je totiž neverejný a je prístupný poslancom len na osobné pozretie. Primátor argumentuje tým, že obsahuje informácie, ktoré by mohli poškodiť mestu pri verejnom obstarávaní. Na otázku, či a ako bude mesto reagovať na výzvu v súvislosti so zverejnením údajov auditu, magistrát neodpovedal.

Hlavné mesto je vlastníkom sústavy verejného osvetlenia so 47.664 svetelnými bodmi. Koncom roka 2016 skončila 20 rokov trvajúca zmluva, ktorú malo hlavné mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens. Na základe dohody medzi Bratislavou a Siemensom však prevádzkuje táto firma verejné osvetlenie do konca roka 2017, s opciou na ďalší jeden rok. Takýto model, ktorý je podľa primátora v súlade so zákonom, bol zvolený do ukončenia verejnej súťaže. Primátor sa ešte začiatkom marca vyjadril, že mesto dáva dokopy klasifikáciu nárokov na svietidlá, lampy, kabeláž, na riadiace systémy či na finančný prevádzkový model a zhromažďuje kritéria, ktoré bude žiadať od nového systému osvetlenia v meste. Podklady k súťaži na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia chce mať pripravené do konca apríla, následne chce vyhlásiť verejnú súťaž.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zmodernizovaná súprava metra v Budapešti sa na druhý deň pokazila
<< predchádzajúci článok
ÉRSEK: Prvý náčrt nového stavebného zákona chceme pripraviť na jeseň