Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. apríla 2010

Štátni ochranári priblížia Maďarom naše jaskyne



Propagácia slovenských jaskýň medzi maďarskými turistami je zo slovenského hľadiska hlavným cieľom projektu cezhraničnej spolupráce Štátnej ochrany prírody ...



Zdieľať
belianska jaskyna Foto: SITA/Rastislav Ovšonka BANSKÁ BYSTRICA 12. apríla (WEBNOVINY) - Propagácia slovenských jaskýň medzi maďarskými turistami je zo slovenského hľadiska hlavným cieľom projektu cezhraničnej spolupráce Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR a Národného parku Duna-Ipoly v Maďarsku, ktorý Európska únia podporila grantom takmer 500-tisíc eur. Ako na dnešnej tlačovej besede informoval vedúci oddelenia starostlivosti o jaskyne ŠOP SR Ľudovít Gaál, sprístupnené a voľne prístupné jaskyne Banskobystrického, Košického a Nitrianskeho kraja preskúmajú z hľadiska ich hodnôt a využiteľnosti v turistike. Výstupom bude odborná štúdia a na jej základe vypracované informačné a propagačné materiály, ktoré budú okrem internetovej stránky či tlačenej publikácie prezentované aj v novovybudovanom vstupnom areáli jaskyne Szemlő-hegyi v Budapešti. Ako spresnil projektový manažér Národného parku Duna-Ipoly Pál Kőzdi, v novom vstupnom areáli jaskyne bude výstavná miestnosť a premietacia sála, súčasťou projektu je aj vybudovanie detského ihriska a náučného chodníka nad jaskyňou. Novovybudovaný vstupný areál bude voľne prístupný nielen návštevníkom jaskyne Szemlő-hegyi, očakávajú však od neho zhruba 20-percentné zvýšenie návštevnosti jaskyne, ktorú nateraz navštevuje priemerne 35-tisíc ľudí ročne.


Gaál uviedol, že na Slovensku je 17 sprístupnených a 30 verejnosti voľne prístupných jaskýň, projekt sa bude týkať zhruba polovice z nich. Na rozdiel od sprístupnených jaskýň, ktoré si návštevníci môžu pozrieť za úhradu a len s odborným sprievodom, verejnosti voľne prístupné jaskyne, ktoré vyhlasujú príslušné krajské úrady životného prostredia od roku 2008, sú prístupné zadarmo a individuálne. Nemajú veľkú prírodnú hodnotu, ale obsahujú zaujímavosti, ktoré môžu pritiahnuť turistov. Ostatné zo zhruba 5 700 slovenských jaskýň sú chránené a verejnosti neprístupné.

Cezhraničný projekt maďarského Národného parku Duna-Ipoly a Štátnej ochrany prírody SR začali realizovať v decembri a ukončený má byť na jeseň tohto roka.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mesto vyžrebuje nájomníkov nových bytov na Hájiku
<< predchádzajúci článok
AFGANISTAN: Útok na kancelárie tajnej služby