Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2018

Štátna prémia pri stavebnom sporení klesne z 5 % na 2,5 %



Stavebné sporenie dostane novú podobu.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 
Bratislava 12. septembra (TASR) - Stavebné sporenie dostane novú podobu. Po novom má byť štátna podpora poskytovaná účelnejšie, efektívnejšie a adresnejšie. Počíta s tým návrh novely zákona z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorý v stredu schválili poslanci parlamentu.


Poskytnutie štátnej podpory má byť vždy viazané na použitie nasporených prostriedkov na stavebné účely. Preto má dôjsť napríklad k zrušeniu inštitútu tzv. priateľských sporiteľov, ktorý podľa MF výrazne deformoval trh podpory bývania. Priateľskí sporitelia nemuseli ako jediný subjekt na trhu dokladovať, že prostriedky naozaj použili na stavebné účely, rekonštrukciu či kúpu nehnuteľnosti. Po novom sa má poskytnutie štátnej prémie viazať na podmienku, že sa prostriedky získané stavebným sporením vrátane štátnej prémie použijú výlučne na stavebné účely.

Cieľom novely je tiež zvýšenie adresnosti podpory stavebného sporenia. Štátna prémia by sa mala vyplácať plnoletým osobám iba v prípade, ak ich priemerný mesačný príjem za kalendárny rok neprekročí 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. MF SR nakoniec upustilo od obmedzenia podpory pre neplnoletých.

Po novom sa vylúči aj nárok na štátnu prémiu pre stavebného sporiteľa počas čerpania a splácania medziúveru. "Toto opatrenie bude zároveň viesť sporiteľov k zodpovednému zadlžovaniu sa, pretože budú viac motivovaní k dlhodobému sporeniu, ktoré je podporované štátnou prémiou. Po nasporení požadovanej sumy majú možnosť získať aj zvýhodnený stavebný úver," očakáva ministerstvo.

Rezort financií taktiež navrhol znížiť spodnú hranicu percentuálnej výšky štátnej prémie z 5 % na 2,5 % z ročného vkladu. Zároveň mierne nahor upravuje maximálnu sumu štátnej prémie, a to na 70 eur z doterajších 66,39 eura ročne. "Je to snaha urobiť z produktu, ktorý má skoro 20 rokov, niečo, čo viac zodpovedá dnešnej dobe," zhodnotil počas legislatívneho procesu minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Priblížil, že o návrhu rezort diskutoval aj s predstaviteľmi stavebných sporiteľní viac ako rok a vníma to tak, že nakoniec dospeli ku konsenzu.

Pripomenul, že na podporu stavebného sporenia idú každý rok desiatky miliónov eur z peňazí daňových poplatníkov. "Myslím si, že máme právo do toho po rokoch niečo povedať. Teraz je na tých, ktorí tieto služby poskytujú, ten produkt upraviť, prispôsobiť a robiť atraktívny aj v roku 2019," uviedol Kažimír.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Štátna prémia pri stavebnom sporení má byť v budúcom roku 5 % (12. 8. 2015)
 Štátna prémia pri stavebnom sporení bude v roku 2015 vo výške 5,5 % (8. 7. 2014)
 Štátna prémia v roku 2013: Stačí vložiť sumu ako v roku 2012 (6. 12. 2013)
 Štátna prémia v roku 2013: Ostáva rovnaká, na jej získanie však bude treba vložiť menej penazí. (17. 12. 2012)
 Štátna prémia v roku 2012: Optimálny ročný vklad ostáva rovnaký a výška štátnej prémie tiež (15. 12. 2011)
 Vklad na získanie štátnej prémie v roku 2011 - stavebné sporenie (14. 12. 2011)
 Stavebné sporenie odolalo atakom ministerstva financií (13. 12. 2011)
 Stavebné sporenie sa nemení, poslanci o ňom nebudú rokovať (30. 11. 2011)
 Novela podľa šéfa Fincentra zlikviduje stavebné sporenie (24. 11. 2011)
 Štátna prémia stavebného sporenia sa asi nezmení (3. 8. 2011)



nasledujúci článok >>
Vláda nevybrala dvoch nových členov Rady ÚVO, vyhlási sa nový výber
<< predchádzajúci článok
V bratislavskom Starom Meste zomrel miestny poslanec V. Muránsky