Štát zváži, či sa odvolá voči rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), podľa ktorého bývalý šéf tajnej služby Ivan Lexa bol vo väzbe nezákonne. "V prípade je veľmi významné, že ...
BRATISLAVA 23. septembra (SITA) - Štát zváži, či sa odvolá voči rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), podľa ktorého bývalý šéf tajnej služby Ivan Lexa bol vo väzbe nezákonne. "V prípade je veľmi významné, že rozsudok bol vyhlásený jednomyseľne, odvolanie bude veľmi ťažké, ale nevylučujem ani takýto postup," povedala pre agentúru SITA zástupkyňa SR pred ESĽP Marica Pirošíková, ktorá v tomto spore Slovenskú republiku zastupovala. Na odvolanie majú trojmesačnú lehotu. ESĽP dnes uznal Lexove sťažnosti, ktoré podal v septembri 1999 v súvislosti s jeho nezákonnou väzbou v prípade zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny. Ako ďalej Pirošíková dodala, Veľká komora Európskeho súdu pre ľudské práva nemusí odvolanie vôbec prijať. "Porota piatich sudcov veľkej komory takúto požiadavku prijme iba vtedy, ak by boli v prípade závažné otázky, ktoré sa týkajú Dohovoru o ochrane ľudských práv," vysvetlila.
Dôvody, prečo ESĽP rozhodol v prospech Ivana Lexu, sú napríklad tzv. Mečiarove amnestie. Európsky súd sa odvolal na článok Ústavy SR, podľa ktorej môžu štátne orgány konať iba na základe ústavy a v jej medziach. ESĽP neprijal argument slovenskej vlády, že v čase vlády Mikuláša Dzurindu boli amnestie zrušené a neexistovalo rozhodnutie Ústavného súdu SR o tom, že Mečiarove amnestie sú nezrušiteľné. Teda, že štát o tom nevedel a v čase keď ústavný súd rozhodol, bol už Lexa na slobode. "Podľa európskeho súdu nestačí skutočnosť, že orgán verejnej moci sa domnieva, že jeho konanie je v súlade s ústavou," dodala Pirošíková.
Podľa rozhodnutia ESĽP bude musieť Slovensko Lexovi vyplatiť do troch mesiacov 8 000 € z pôvodných 17 652 €, ktoré žiadal za náklady a výdavky spojené s týmto konaním.
Bývalý šéf tajnej služby sa na ESĽP obrátil v septembri 1999 a sťažoval sa, že boli porušené jeho ľudské práva - prezumpcia neviny a uvalenie nezákonnej väzby. V sťažnosti okrem iného namietal, že vtedajší minister vnútra Ladislav Pittner, šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor a iní vysokopostavení štátni úradníci ho v masmédiách označujú za zločinca, čím porušujú prezumpciu neviny.
SITA