Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. mája 2009

Šťastný odhaduje 25-percentnú účasť v eurovoľbách



PREŠOV 18. mája (WEBNOVINY) – Počet zvolených kandidátov za SDKÚ-DS do Európskeho parlamentu (EP) ovplyvní celková účasť Slovákov na voľbách. Čím viac príde voličov, tým sa to výraznejšie odzrkadlí na dobrom výsledku pre ...



Zdieľať
PREŠOV 18. mája (WEBNOVINY) – Počet zvolených kandidátov za SDKÚ-DS do Európskeho parlamentu (EP) ovplyvní celková účasť Slovákov na voľbách. Čím viac príde voličov, tým sa to výraznejšie odzrkadlí na dobrom výsledku pre SDKÚ-DS, myslí si kandidát na europoslanca Peter Šťastný. K volebným urnám u nás príde 6. júna podľa Šťastného 20 až 25percent voličov, čo by Slovensko posunulo z posledného miesta volebnej účasti spred piatich rokov vyššie. Jeho spolukandidát Milan Gaľa je v odhadoch opatrnejší, predpovedá 17-percentnú účasť na voľbách. Výsledok eurovolieb je podľa Šťastného ťažké vopred predpovedať. Oproti prvým eurovoľbám sa situácia zmenila v SNS, ktorá ide tentokrát do zápasu zjednotená, čo môže zamiešať karty. Navyše, Slovensko bude mať o jedno poslanecké kreslo v EP menej. Pri dobrej účasti na voľbách by Šťastný rád videl v našej trinástke nových europoslancov troch, prípadne aj štyroch členov za SDKÚ-DS. Tento výsledok nepovažuje za nemožný. Stratégiou strany v eurokampani bude mobilizovať hlavne vlastných voličov. „Ja si myslím, že sú to ľudia, ktorým by malo záležať na budúcnosti Slovenska, a tá by mala byť trošku iná ako je teraz. Slovensko má ešte obrovské rezervy. Stredopravé strany nie náhodou sú dominujúcimi stranami Európskeho parlamentu aj celej Európy. Sú za úspechmi voľného trhu, ekonomiky a demokratického systému,“ uviedol Šťastný. Zmysel svojej práce vo Výbore pre medzinárodný obchod videl hlavne vo vytváraní nových príležitostí, búraní bariér medzi krajinami, čo zvyšuje pohyb obchodu, rast národného dôchodku a bohatstva každej krajiny. Pozitíva najviac pocítili chudobné ekonomiky. Najviac ho mrzí, že sa nepodarilo dotiahnuť do konca rokovania s Kóreou, ktorá má v obchodných vzťahoch k cudzincom veľa skrytých bariér. Kórea exportuje do Európy neporovnateľne viac ako Európske krajiny na jej veľký trh.


Ľuďom na predvolebných stretnutiach chcú odpovedať aj na často kladenú otázku, prečo by mali ísť voliť členov do EP. Podľa Šťastného argumentov je veľa, mnoho ľudí je zavádzaných falošnými a poplašnými správami. Obrana, bezpečnosť, ochrana spotrebiteľa, zdravie, ekonomická prosperita, liberalizácia trhov, odstraňovanie prekážok, búranie monopolov – to všetko stráži EÚ a ľuďom to prináša kvalitnejší život a lacnejší produkt.

Voličom chcú priblížiť mechanizmus, ako sa prijímajú zákony. Predstaviť im legislatívny trojuholník komisia – rada - parlament, kde sa hovorí o slovenských návrhoch a postojoch k prijímanej legislatíve. Že to nie je iba direktíva, ktorú nám niekto pošle z Bruselu. Občania by mali vedieť, že legislatívna EÚ vzniká v útrobách komisie, kde už na prvých návrhoch pracujú expertné skupiny, v ktorých sú aj ľudia zo Slovenska a vnášajú sem náš pohľad. Stáli zástupcovia krajín majú dbať na to, aby do parlamentu prišiel iba návrh, ktorý zohľadňuje aj ich národné záujmy. Europoslanci spätne informujú svoje rezorty, ministrov a kompetentné úrady o prijatých zmenách a činnosti v EP. „Je to celkom férový postup, ktorý prejde legislatívnym trojuholníkom z útrob komisie po finálny produkt,“ popísal prácu v EP Milan Gaľa.

Pred piatimi rokmi boli do EP za SDKÚ-DS zvolení traja poslanci - Peter Šťastný, Milan Gaľa a Zita Pleštinská. Všetci kandidujú do EP aj teraz.SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SE chcú predávať elektrinu malým a stredným podnikom
<< predchádzajúci článok
O Turskom Fico rozhodne zajtra