![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
27. decembra 2018
Staronovým prezidentom Madagaskaru sa stal Rajoelina
Andry Rajoelina, archívna snímka.
Zdieľať

Rajoelina získal 55,7 percenta hlasov, zatiaľ čo Ravalomananu podporilo 44,3 percenta voličov, informuje tlačová agentúra AFP. Výsledky hlasovania však môžu byť napadnuté, keďže Ravalomanana poukázal na volebné podvody. Voľby sprevádzali vzájomné obvinenia z manipulácie s voličskými hlasmi.
Rajoelina i Ravalomanana sú bývalými prezidentmi a dlhodobými súpermi. Obaja štedro investovali do predvolebnej kampane, hoci krajina patrí k najchudobnejším v Afrike. Madagaskarský najvyšší ústavný súd do deviatich dní rozhodne, či predbežné výsledky prezidentských volieb uzná.
V rozhodujúcom kole volieb 19. decembra odovzdalo svoje hlasy iba približne 48 percent oprávnených voličov. Obaja kandidáti sa postavili proti sebe po prvý raz odvtedy, ako politický rozvrat v roku 2009 donútil Ravalomananu vzdať sa moci.
Pozorovateľská misia EÚ uviedla, že prezidentské voľby na Madagaskare boli pokojné. "Nezaznamenali sme žiadne podvody. Hoci sa kandidáti navzájom obviňujú, ani jeden nepredložil konkrétne dôkazy. Odporučili sme im, aby sa obrátili na súd," povedal minulý týždeň vedúci misie Cristian Preda.
V prvom kole volieb, ktoré sa uskutočnili v novembri, získal Rajoelina 39,2 percenta hlasov, kým Ravalomanana 35,3 percenta.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR