Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. marca 2006

Stáli členovia BR OSN a Nemecko vyzývajú Irán, aby ustúpil



Päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (BR), ku ktorým sa pripojilo Nemecko, vo štvrtok vyzvali Irán, aby zastavil program obohacovania uránu. Predstavitelia Ruska, Číny, Británie, Francúzska, ...



Zdieľať

BERLÍN 30. marca (WN/SITA) - Päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (BR), ku ktorým sa pripojilo Nemecko, vo štvrtok vyzvali Irán, aby zastavil program obohacovania uránu. Predstavitelia Ruska, Číny, Británie, Francúzska, Spojených štátov a Nemecka na zasadnutí v Berlíne hľadali spôsob, ako presvedčiť Irán, aby zastavil program obohacovania uránu, ktorý môže viesť k výrobe jadrových zbraní. Teherán trvá na tom, že jeho jadrový program je čisto mierový. Irán výzvy medzinárodného spoločenstva odmieta a vysoký predstaviteľ Teheránu označil jadrový program krajiny za "nezvratný".

Podľa americkej ministerky zahraničných vecí je medzinárodné spoločenstvo v spore s Iránom "jednotné". Ak Irán nesplní rezolúciu BR OSN a nezmrazí proces obohacovania uránu, možno očakávať urýchlené konanie rady, upozornila Riceová. Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier vyhlásil, že päť mocností s právom veta a Nemecko majú snahu o diplomatické riešenie konfliktu.

Veľvyslanec Iránu pri Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) Alí Asgar Soltaníja medzitým vyhlásil, že "proces obohacovania je nezvratný" a návrat k jeho pozastavenie nemožný.

Steinmeier dúfa, že Irán prehodnotí svoje stanovisko. "Dúfame, že vyjadrenie veľvyslanca (Soltaníja) nie je posledným slovom v tejto záležitosti". V zmysle rezolúcie BR má Irán 30 dní na splnenie požiadaviek medzinárodného spoločenstva. V opačnom prípade sa do riešenia krízy opäť zapojí BR OSN, ktorá môže rozhodnúť o zavedení sankcií proti islamskej republike. Irán má 30 dní na to, aby si "vybral medzi izoláciou a návratom k rokovaciemu stolu", konštatoval Steinmeier. "Všetci úprimne dúfame, že Irán prijme ponuku a obnoví rokovania. A pri tejto príležitosti ešte raz vyzývame Irán, aby pozastavil obohacovanie a znova sa vrátil na cestu, ktorá vedie k rokovaniam," dodal nemecký minister.

Vyjadrenia čínskych a ruských predstaviteľov naznačujú, že predstavy šiestich účastníkov berlínskej schôdzky o ďalšom postupe nie sú jednotné.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov si myslí, že sankcie voči Teheránu neprinesú vyriešenie nezhôd. "Rusko si nemyslí, že sankcie sú tým správnym spôsobom na riešenie problémov," povedal Lavrov. "Myslíme si, že v každom konflikte je potrebný vyrovnaný prístup medzinárodného spoločenstva v rámci medzinárodného práva." Rusko je presvedčené, že "všetci členovia medzinárodného spoločenstva si musia plniť svoje záväzky a povinnosti". Lavrov tiež povedal, že návrh "zásadného riešenia" iránskeho problému by mal prísť prostredníctvom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). "Budeme žiadať Irán o plnú spoluprácu s MAAE. Iba tak bude možné, aby Irán využíval jadrovú energiu na mierové účely."

Lavrova podporil námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Taj Ping-kuo, ktorý vyzýva na hľadanie "mierového riešenia" v regióne, ktorý je už i tak poznačený "príliš veľkým napätím". "Tento problém patrí medzi najťažšie a najkomplikovanejšie v dnešnom svete. Vyžaduje si čas, trpezlivosť a múdrosť a možno ho vyriešiť iba mierovými prostriedkami," vyhlásil Taj.

Britský minister zahraničných vecí Jack Straw zdôraznil jednotu medzinárodného spoločenstva. Irán sa podľa neho "prerátal", keď očakával, že medzinárodné spoločenstvo sa v postoji k nemu rozdelí. "Vo vzťahu s Iránom sme boli veľmi trpezliví a oni sa prerátali. Mysleli si, že medzinárodné spoločenstvo bude v tejto téme rozdelené. Namiesto toho sa stále viac a viac zjednocuje," konštatoval Straw.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výdavky na protipovodňovú ochranu v tomto roku 676 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Poslanci v Poprade zvýšili plat primátorovi a sebe odmeny