Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. septembra 2013

Stáčanie kilometrov niekedy neodhalia ani odborné firmy, tvrdí SOVA



Spolok na ochranu vlastníkov automobilov (SOVA) označil utorkové (3. 9.) rozhodnutie poslancov NR SR nepodporiť novelu Trestného zákona, ktorá by stáčanie ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 4. septembra (TASR) - Spolok na ochranu vlastníkov automobilov (SOVA) označil utorkové (3. 9.) rozhodnutie poslancov NR SR nepodporiť novelu Trestného zákona, ktorá by stáčanie kilometrov na tachometroch motorových vozidiel považovala za trestné, za nešťastný krok. Združenie zároveň upozorňuje na to, že existuje jednoduchý spôsob, ako stáčanie kilometrov beztrestne legalizovať.


"Čakali sme, že tentoraz táto podľa nás apolitická a praktická zmena legislatívy už konečne prejde. Nezamedzila by asi úplne tomuto podvodu, ale určite by mala istý preventívny a odstrašujúci účinok," uviedol predseda združenia SOVA Július Petrus. Ako pripomenul, predstavitelia združenia dúfali, že by aspoň z internetu mohli zmiznúť ponuky na túto "službu". "Bohužiaľ, poslanci opäť nevyužili šancu obmedziť tento mafiánsky biznis," dodal Petrus.

Neodhaliteľné podvody


Združenie zároveň upozorňuje, že existuje spôsob, ako beztrestne stáčať kilometre na autách, pričom podvod neodhalí ani overenie auta odbornými firmami, ktoré sa špecializujú na preverovanie histórie vozidiel. Dovozca si podľa Petrusa vyberie na kúpu vozidla niektorú z krajín, v ktorej neexistujú alebo sú len veľmi ťažko prístupné databázy najazdených kilometrov, ako je napríklad Taliansko. "Po dovoze na Slovensko vozidlo stočí zhruba na 140.000 až 150.000 kilometrov, aby ho zatraktívnil. Pri prvej kontrole na STK hneď po dovoze stanica technickej kontroly tento falošný stav kilometrov zaznamená a uloží do systému. Následne sa falošný počet kilometrov objaví v databázach určených na preverovanie áut ako jediný údaj o stave tachometra dostupný na Slovensku pre konkrétny automobil," ozrejmil predseda združenia.

Mesačne sa tak zmanipuluje približne 5000 áut


Každý mesiac je podľa odhadu SOVA takto zmanipulovaných asi 5000 ojazdených automobilov z dovozu. Podľa združenia by sa mali správcovia databáz na tento problém zamerať a manipuláciám zamedziť. "Jediným systémovým riešením by však bolo zavedenie celoeurópskej databázy najazdených kilometrov, v ktorej by tieto údaje zdieľali všetky členské krajiny EÚ a tiež mimo nej," odporučil Petrus.

Parlament v utorok (3. 9.) neodobril novelu Trestného zákona od poslancov KDH, ktorí chceli, aby stáčanie kilometrov bolo trestné. V súčasnosti je trestné iba falšovanie alebo pozmeňovanie identifikačného čísla motorového vozidla, výrobného čísla motora, výrobného štítka alebo výrobného čísla súčastí motorového vozidla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Robert Fico sa nevyjadril k fotografiám so sekretárkou
<< predchádzajúci článok
Anton Srholec i Róbert Bezák budú čestnými občanmi Trnavského kraja