Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. mája 2007

SRo odchádza zo stredných vĺn, štát ich nechce dotovať



Predseda Rozhlasovej rady Vladimír Talian požiada ministra kultúry Mareka Maďariča o stanovisko k potrebe vysielania Slovenského rozhlasu (SRo) na stredných vlnách. Dôvodom sú informácie, ktoré dnes ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Predseda Rozhlasovej rady Vladimír Talian požiada ministra kultúry Mareka Maďariča o stanovisko k potrebe vysielania Slovenského rozhlasu (SRo) na stredných vlnách. Dôvodom sú informácie, ktoré dnes poskytla Rozhlasovej rade generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková. Podľa šéfky verejnoprávneho rozhlasu nechcú ministerstvá financií a kultúry stredné vlny dotovať, napriek tomu, že zo zákona je štát povinný na ne prispievať. Ako povedala pre agentúru SITA, na tento rok v rozpočte plánovali na stredné vlny 45 miliónov korún. Keďže štát "nemôže alebo nechce platiť" vysielanie na stredných vlnách, tak sa rozhlas i tento rok dostane do vynútenej straty 45 miliónov korún. Môže ju pokryť z iných zdrojov, no Zemková zatiaľ nevie z akých. Prípadné zmeny sa dotknú Rádia Patria, ktoré vysiela práve na stredných vlnách a denne ponúka 8 až 10 hodín vysielania, z toho šesť hodín premiérového. Zemková sa obáva, že prechod Patrie zo stredných na krátke vlny spôsobí jej, zväčša starším poslucháčom problémy. Pravdepodobne si budú musieť kúpiť nové prijímače. Otázne je, či sa zachová dnešná dĺžka vysielania. Ak by totiž Patria prešla zo stredných vĺn na veľmi krátke vlny (VKV), pravdepodobne jej program umiestnia na niektorom z VKV okruhov SRo - na Rádio Slovensko alebo Rádio Regina. Dramaturgia vysielania Patrie by sa od začiatku roka 2008 musela meniť. Ak by však Zemková mala stredné vlny udržať na úkor financovania okruhov SRo, tak ich radšej Patria opustí.

Vedenie SRo vypovedalo zmluvu s Rádiokomunikáciami len na šírenie stredných vĺn (pásmo AM) k 30. aprílu. Po niekoľkomesačnej komunikácii dostalo totiž definitívne stanovisko ministerstva kultúry, podľa ktorého vzhľadom na nevynútiteľnosť tohto transferu zo štátneho rozpočtu, odporúča SRo uhrádzať platby za šírenie v pásme stredných vĺn z koncesií. Zemková však tvrdí, že koncesie - tak ako sú definované v zákone o koncesionárskych poplatkoch a v zákone o SRo, neumožňujú SRo ďalej vysielať na stredných vlnách. "Ide o sumu 45 miliónov korún, ktorú z koncesionárskych poplatkov navyše vybrať nemôžeme." Riešením tohto problému by mohla byť zmena zákona o SRo, ktorá vyplýva z prijatého zákona o digitálnom vysielaní. Zmení sa ňou povinnosť SRo vysielať najmenej na piatich celoplošných okruhoch. Miesto toho bude SRo vysielať šesť programových služieb, z nich aspoň tri celoplošne. Druhou normou, ktorá rieši problémy so strednými vlnami, je podľa šéfky SRo návrh zákona o poplatkoch za služby poskytované verejnoprávnou televíziou a rozhlasom, ktorý by mal nahradiť platný koncesionársky zákon. Hovorí sa v ňom o zrušení transferu zo štátneho rozpočtu na stredné vlny. Podľa Zemkovej je isté, že do konca roka musí rozhlasový manažment prijať strategické rozhodnutie. Na konci decembra totiž vypršia výpovedné lehoty na jednotlivé vysielače stredných vĺn.

Celkový dlh voči Rádiokomunikáciam je k dnešnému dňu 160 miliónov korún. Ide o dlh z roku 2006, ktorý naplánoval ešte predchádzajúci manažment SRo. Zemková pripomenula, že minuloročný rozpočet rozhlasu počítal so stratou 203 miliónov korún, ale aj so štátnou dotáciou. Vedenie SRo preto ďalej rokuje s ministerstvami kultúry a financií a predsedom vlády o vykrytí tohto dlhu. SRo splátkový kalendár s Rádiokomunikáciami nemá, nemá totiž zdroje na jeho plnenie. Má záväznú dohodu, že dlh nebude zvyšovať. Jeho nárast tak hradí z tohtoročných príjmov rozhlasu. Šéfka SRo upozornila, že Európska vysielacia únia odporúča verejnoprávnym rozhlasom použiť na platenie vysielačov 10 % z rozpočtu, SRo dáva približne 30 %.

O celej situácii Zemková dnes informovala Rozhlasovú radu v materiáli Dopad zákona o digitálnom vysielaní, súčasnej ekonomickej situácie SRo a rozhodnutia MK SR finančne nepodporiť vysielanie SRo v pásme SV na budúcnosť programovej služby SRo. Rada sa k nemu vyjadrí po tom, ako dostane stanovisko ministra kultúry k potrebe vysielania na stredných vlnách.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Desmod už vyskúšal nové štúdio
<< predchádzajúci článok
Dokumentárny film prináša osobnú spoveď Richarda Müllera