07. mája 2017
Aleksandar Vučič. Foto: TASR/APBelehrad 7. mája (TASR) - Srbský premiér Aleksandar Vučič v sobotu odhalil pamätník státisícom Nemcov, ktorí boli po skončení druhej svetovej vojny vyhnaní z bývalej Juhoslávie. Vučič týmto krokom prelomil desaťročia oficiálneho mlčania ohľadom tejto kontroverznej témy, informuje agentúra DPA.
Ministerský predseda odhalil pamätník v obci Jarek, ležiacej severne od mesta Nový Sad. Pamätník vzdáva úctu perzekvovaným, vykázaným a zavraždeným Nemcom daného regiónu, kolektívne nazývaným dunajskí Švábi.
"Len rešpektom voči cudzím obetiam môžme požadovať rešpekt voči našim vlastným obetiam," povedal Vučič.
Historici odhadujú, že polovica z 550 000 Nemcov žijúcich počas druhej svetovej vojny v Juhoslávii sa hlásila k Hitlerovej nacistickej ideológii a že mnohí z nich sa pripojili k jednotkám SS a páchali vojnové zločiny.
Približne polovica nemeckej populácie v Juhoslávii v obavách zo sankcií na konci vojny "dobrovoľne" opustila svoje bývalé domovy spolu ustupujúcou nemeckou armádou. Zhruba 160 000 juhoslovanských Nemcov, ktorí neboli nacistami a nechceli opustiť svoje domovy, boli napriek tomu odsúdení belehradskou vládou ako
"vojnoví zločinci a nepriatelia ľudí".
V Jareku bol zriadený internačný tábor, v ktorom bolo v období od decembra 1944 do apríla 1946 zadržiavaných do 17.000 Nemcov, z ktorých 6.500 internáciu neprežilo.
V Srbsku v súčasnosti žije okolo 4.000 dunajských Švábov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR