Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2006

Srbsko predstavilo nový návrh autonómie pre Kosovo



Srbsko v utorok predstavilo nový plán pre Kosovo ponúkajúci provincii širšiu autonómiu, avšak ponechávajúci si nad ňou definitívnu suverenitu. Srbský vyjednávač pre Kosovo Slobodan Samardžič ...



Zdieľať

BELEHRAD 30. mája (WN/SITA/AP) - Srbsko v utorok predstavilo nový plán pre Kosovo ponúkajúci provincii širšiu autonómiu, avšak ponechávajúci si nad ňou definitívnu suverenitu. Srbský vyjednávač pre Kosovo Slobodan Samardžič označil návrh Belehradu za kompromis medzi požiadavkou na nezávislosť kosovských Albáncov a snahou Srbska nedopustiť rozdelenie územnej celistvosti krajiny. "Provincia musí zostať súčasťou Srbska... s vysokým stupňom autonómie," uviedol Samardžič. Pre pretrvávajúce etnické napätie musí byť provincia demilitarizovaná s prítomnosťou zahraničných mierových jednotiek, skonštatoval srbský predstaviteľ.

Podľa Samardžiča by Srbsko nemalo zasahovať do každodenného života Kosova, keďže 90 percent jeho populácie tvoria Albánci. Provincia by mala mať svoju vlastnú vládu, avšak bez vplyvu na "zahraničné vzťahy, hraničnú kontrolu a colnú správu," dodal. Kosovská vláda by získala "úplnú finančnú autonómiu s právom na získavanie pôžičiek od medzinárodných finančných inštitúcií". Predstaviteľ kosovských Albáncov Lutfi Haziri označil srbský návrh za "neprijateľný a nereálny". "Neexistuje iné prijateľné riešenie, ako je nezávislosť s úplnou suverenitou," skonštatoval Haziri.

Kľúčovým pri zaistení bezpečnosti provincie bude "úplná demilitarizácia bez srbských či albánskych vojakov. Na bezpečnosť v provincii by dohliadala polícia trénovaná a vybavená podľa európskych štandardov," domnieva sa Samardžič. Srbsko tiež navrhuje "slobodný pohyb medzi Kosovom a zvyškom Srbska, voľný pohyb tovaru, služieb a investícií". Návrh neponúka zastúpenie kosovským poslancom v srbskom parlamente, počíta však so zastúpením Srbov žijúcich v Kosove v kosovskom parlamente, navyše s právom veta proti rozhodnutiam ovplyvňujúcim záujmy menšín.

Kosovo, kde žije väčšinová populácia etnických Albáncov, od odchodu srbských jednotiek po zásahu NATO v roku 1999 spravuje OSN. Rozhovory znepriatelených strán sa začali vo februári, pričom doteraz sa nepodarilo dosiahnuť žiadny výraznejší pokrok.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
AUSTRÁLIA: Muž opral dieťa v práčke
<< predchádzajúci článok
Gyurcsány zdôraznil nevyhnutnosť bolestných reforiem