Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. augusta 2017

Srbsko a Macedónsko budú riešiť odlišnosti názorov cestou dialógu



Srbský premiér Aleksander Vučič.



Zdieľať
Srbský premiér Aleksander Vučič. Foto: TASR/AP
Belehrad/Skopje 23. augusta (TASR) - Srbský prezident Aleksandar Vučič a macedónsky premiér Zoran Zaev sa dnes telefonicky dohodli na riešení prípadných odlišných názorov medzi oboma krajinami cestou dialógu. Z telefonátu štátnikov vzišlo spoločné vyhlásenie, v ktorom obe strany v piatich bodoch zhrnuli ďalšie kroky.


Obe krajiny budú v zmysle dohody v súlade s medzinárodnými predpismi chrániť práva a záujmy zahraničných zastupiteľských úradov na svojom území, vzájomne sa podporia na ceste k európskej integrácii a budú sa usilovať o posilnenie dobrých susedských vzťahov prispievajúc tak k stabilite regiónu.

Belehrad a Skopje sa súčasne dohodli, že budú spoločne bojovať za zachovanie a posilnenie priateľstva medzi srbským a macedónskym národom a snažiť sa o dosiahnutie pokroku aj pri spolupráci v hospodárskej a obchodnej oblasti.

Ku konzultáciám oboch štátnikov došlo po eskalácii napätia v dvojstranných vzťahoch na sklonku minulého a začiatkom tohto týždňa.

Kým v Belehrade sa hovorilo o tom, že macedónska tajná služba monitorovala aktivity srbských diplomatov, čo Skopje poprelo ústami šéfa diplomacie Nikolu Dimitrova, v Macedónsku predpokladajú, že za stiahnutím srbských diplomatov zo Skopje bola nevôľa tamojších mocných nad možnou iniciatívou Macedónska navrhnúť Kosovo za člena UNESCO.

Šéf srbskej diplomacie Ivica Dačič v tejto súvislosti konštatoval, že ak by Macedónsko skutočne podporilo členstvo Kosova v UNESCO, navrhne prezidentovi, aby Srbsko v súvislosti s názvom Macedónska zohľadnilo názor väčšiny členských krajín Európskej únie, ktoré podobne ako Organizácia Spojených národov používajú v prípade tejto krajiny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko. Srbsko naopak v minulosti akceptovalo a uznalo názov Macedónska republika. Práve tento spor je za oneskorením integrácie tejto krajiny pre veto zo strany Grécka, ktoré požaduje odstúpenie Skopje od názvu Macedónsko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Väznená nemecká novinárka a prekladateľka zostáva v Turecku za mrežami
<< predchádzajúci článok
Jelšava búra dom s porušenou statikou, o ktorý sa vlastníci nestarali