Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. júla 2011

Srbom na severe Kosova dochádza jedlo aj voda



Dôsledkom obchodného embarga, ktoré na srbské výrobky uvalila kosovská vláda, je nedostatok jedla a zásob na severe Kosova obývanom etnickými Srbmi. Informujú o tom v nedeľu tamojšie ...



Zdieľať
srbsko BELEHRAD 31. júla (WEBNOVINY) - Dôsledkom obchodného embarga, ktoré na srbské výrobky uvalila kosovská vláda, je nedostatok jedla a zásob na severe Kosova obývanom etnickými Srbmi.


Informujú o tom v nedeľu tamojšie médiá. Srbskí dodávatelia potravín totiž nemôžu prekročiť hranice a obyvatelia tak čelia nedostatku základných potravín akými sú chlieb či mlieko.

Problémy majú mestá ako Lešak, Leposavič či Mitrovica. Obchody totiž už takmer úplne vypredali mäso, cukor či múky. Ohrozené sú aj zásoby fľaškovej vody a problémy majú aj doktori v mitrovickej nemocnici, ktorej dochádzajú medicínske zásoby. Problémom je aj nedostatok paliva, pričom na benzínových pumpách sa vytvárajú dlhé rady.


Parlament poveril vládu ochranou záujmov krajiny

Srbský parlament na svojom nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí odsúdil násilie na hraničných priechodoch s Kosovom a vládu v Prištine obvinil zo snahy "zmeniť silou reálnu situáciu" v oblasti. Plénum prostredníctvom schválenej deklarácie vyzýva vládu, aby zasiahla voči "dlhodobým snahám Kosovčanov o zmenu etnickej štruktúry obyvateľov" na spornom území obývanom prevažne etnickými Srbmi. Parlament žiada, aby "ochrana záujmov srbskej republiky a ľudí v Kosove zostala prioritou, pokým sa nenájde kompromisné riešenie".

Deklarácia, ktorú poslanci po 10 hodinách jasnou väčšinou schválili, sa končí konštatovaním, že jediným spôsobom, ako vyriešiť napätú situáciu je "dialóg medzi Belehradom a Prištinou". Prítomný srbský prezident Boris Tadič a hlavný srbský vyjednávač s Kosovom Borko Stefanovič potvrdili, že "dajú šancu rokovaniam". Stefanovič však podotkol, že situácia v inkriminovanej oblasti je "dramatická, takmer na úrovni výnimočného stavu alebo dokonca na pokraji konfliktu". Premiér Mirko Cvetkovič však dodal, že kľúčovým bude "neurobiť krok, ktorý by ohrozil stabilitu v regióne".

Napätie na severnej hranici Kosovo so Srbskom upokojil až štvrtkový príchod síl Severoatlantickej aliancie v Kosove (KFOR).

Stalo sa tak v reakcii na udalosti zo stredajšej noci, keď maskovaní etnickí Srbi zaútočili na budovu priechodu a donútili 25 kosovských policajtov k úteku. Incident bol ďalším pokračovaním aktuálneho napätie medzi Belehradom a bývalou juhosrbskou provinciou Kosovo.

Kosovo v polovici júla zakázalo dovoz srbských výrobkov v reakcii na pretrvávajúce srbské odmietanie kosovských colných pečiatok. Srbský zákaz je v platnosti už od februára 2008, kedy Kosovčania jednostranne vyhlásili nezávislosť od vlády v Belehrade. Srbsko je pritom jedným z najväčších exportérov tovaru do Kosova, kam ročne prichádzajú položky v celkovej hodnote 260 miliónov eur - v rámci potravín dosahuje srbský podiel v Kosove až 90 percent.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri Galante sa zrazil autobus s osobným autom
<< predchádzajúci článok
Vandali v Prešove kradnú a ničia značky pri cestách