Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. októbra 2007

Srbi protestujú proti Lajčákovym reformám



Tisíce bosnianskych Srbov sa v pondelok zišli, aby protestovali proti navrhovaným reformám, pretože sa obávajú, že by mohli viesť k zániku ich miništátu v rámci Bosny a Hercegoviny. "Lajčák, ...



Zdieľať

BANJA LUKA 29. októbra (WEBNOVINY) - Tisíce bosnianskych Srbov sa v pondelok zišli, aby protestovali proti navrhovaným reformám, pretože sa obávajú, že by mohli viesť k zániku ich miništátu v rámci Bosny a Hercegoviny. "Lajčák, nedotýkaj sa Republiky srbskej, nevzdáme sa jej!" stálo na jednom z transparentov, ktoré demonštranti niesli v meste Banja Luka, ktoré je metropolou ich miništátu. Heslo bolo namierené proti Miroslavovi Lajčákovi, slovenskému diplomatovi, ktorý je medzinárodným správcom etnicky rozdelenej krajiny. Lajčák navrhuje nové pravidlá s cieľom posilniť schopnosť ústredného bosnianskeho parlamentu uzákoniť reformy, ktoré by mohli viesť k členstvu Bosny v Európskej únii. Lajčákove návrhy by sťažili poslancom zablokovať rozhodnutia neúčasťou na rokovaní. Tisíce protestujúcich sa zhromaždili v Banja Luke, ale demonštrácie sa konali aj v ďalších bosnianskosrbských mestách.

Premiér Republiky srbskej Milorad Dodik hrozí, že bosnianski Srbi na protest odídu zo spoločných celoštátnych inštitúcii vrátane trojčlenného prezidentského úradu a ústrednej vlády. Vláda a parlament Republiky srbskej na pondelok večer naplánovali mimoriadne zasadanie, aby diskutovali o Lajčákovych reformách a o možnom odchode Srbov z ústrednej vlády. Odchod Zväzu nezávislých sociálnych demokratov (SNSD) z ústrednej vlády by skomplikoval politickú situáciu v krajine, keďže stranu podporuje väčšina bosnianskych Srbov.

Americký veľvyslanec v Bosne Charles English v piatok Srbov varoval, aby neodchádzali z ústredných bosnianskych inštitúcií. "Pokračovanie v konfrontačnej ceste vyvolá rýchlu a ostrú reakciu zo strany Spojených štátov," povedal English. "Je ich povinnosťou zdržať sa nepotrebnej konfrontácie. Rozhodnutie o odchode zo štátnych inštitúcií budeme považovať za zbytočnú provokáciu."

Daytonská mierová dohoda z roku 1995, ktorou sa skončila tri a pol roka trvajúca vojna, rozdelila Bosnu na dva miništáty - Republiku srbskú a Bosniansko-chorvátsko federáciu. Medzinárodné úsilie na integráciu krajiny podporuje Bosniansko-chorvátska federácia, ale lídri bosnianskych Srbov využívajú rôzne taktiky, aby integráciu spomalili. Naposledy sa spor sústredil na reformu polície, ktorá je podmienkou na priblíženie sa Bosny k EÚ. Oba miništáty majú teraz vlastnú políciu. EÚ žiada, aby sa polícia zjednotila, ale bosnianski Srbi to odmietajú. Lajčák, ktorý je medzinárodným správcom Bosny na základe Daytonskej dohody, oznámil plánované zmeny minulý týždeň. Požiadal parlament, aby jeho návrh prijal do 1. decembra, pretože inak využije svoje právo zaviesť zmeny vlastným rozhodnutím.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dodik žiada zrušenie funkcie medzinárodného správcu
<< predchádzajúci článok
Poslanci sporné ustanovenie o vecnom bremene neschválili