Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júla 2009

SR vyzvala Irán, aby prepustil zamestnanca britskej ambasády



Slovensko dnes opätovne vyjadrilo Iránu znepokojenie nad situáciou po prezidentských voľbách a vyzvalo na okamžité prepustenie zadržiavaných zamestnancov britského veľvyslanectva. Ministerstvo ...



Zdieľať
BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) - Slovensko dnes opätovne vyjadrilo Iránu znepokojenie nad situáciou po prezidentských voľbách a vyzvalo na okamžité prepustenie zadržiavaných zamestnancov britského veľvyslanectva. Ministerstvo zahraničných vecí (MZV SR) po druhý raz predvolalo iránskeho veľvyslanca pre SR so sídlom vo Viedni Ibrahima Šejbaniho, aby mu povedalo, že bez prepustenia posledného zadržiavaného nemôžu vzťahy únie s Iránom "pokračovať v doterajšej rovine."


Hovorca MZV SR Peter Stano informoval, že v rámci spoločného postupu Európskej únie (EÚ) Slovensko kritizovalo množiace sa represie voči občanom EÚ a miestnym zamestnancom zastupiteľských úradov členských krajín únie a zatknutiu viacerých z nich. "Slovensko to vníma ako útok na EÚ ako celok a žiada prepustenie aj posledného z pôvodne deviatich zadržiavaných zamestnancov britského veľvyslanectva v Teheráne," uviedlo MZV SR.

Iránsky veľvyslanec bol na MZV SR 26. júna po tvrdom potlačení protestov proti manipulácii prezidentských volieb. Štátna tajomníčka Diana Štrofová mu vtedy "tlmočila vážne znepokojenie nad násilným postupom iránskych orgánov proti demonštrantom a rázne odmietla obvinenia Iránu na adresu štátov Európskej únie o ich údajnom zasahovaní do vnútorných záležitostí Iránu". Súčasne zdôraznila solidaritu SR s ostatnými partnermi v EÚ. Slovenská vláda sa doteraz k Iránu nevyjadrovala, pripojila sa k spoločnej pozícii EÚ.

Situácia v Iráne sa vyostrila po prezidentských voľbách 12. júna, v ktorých podľa oficiálnych miest vyhral prezident Ahmadínedžád. Jeho hlavný súper Músaví to označil za "hanebný podvod", nasledovali mohutné protesty, potláčané silou. Iránska Rada strážcov, najvyššia autorita islamského štátu, oznámila, že vo voľbách žiaden podvod nenašla. "Toto boli najčistejšie voľby, aké sme kedy mali," uviedol jej hovorca. Iránska vláda obvinila americkú CIA a Veľkú Britániu, že protesty financujú. Teherán vyhostil dvoch britských diplomatov, Londýn reagoval rovnakým krokom. Následne Irán zadržal deväť miestnych zamestnancov britskej ambasády, ôsmich už prepustili.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Visegrád má väčší potenciál, ako sa zdá, tvrdí Lajčák
<< predchádzajúci článok
Wizz Air nie je podľa SkyEurope ich konkurentom ani náhradou