Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. októbra 2007

SR vraj porušuje pravidlá voľného obchodu s elektrinou



Slovenské pravidlá pre obchodovanie s elektrickou energiou, ktoré schválila vláda začiatkom júla tohto roku, porušujú podľa Európskej federácie obchodníkov s energiou (EFET) smernicu Európskej ...



Zdieľať

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Slovenské pravidlá pre obchodovanie s elektrickou energiou, ktoré schválila vláda začiatkom júla tohto roku, porušujú podľa Európskej federácie obchodníkov s energiou (EFET) smernicu Európskej únie (EÚ). EFET poukazuje najmä na to, že podľa nových slovenských pravidiel budú od budúceho roka vývozcovia elektrickej energie získanej na Slovensku platiť Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave, a.s. (SEPS) tzv. poplatok za systémové služby. "Zavedenie tohto poplatku ústi do obmedzenia, ktoré v značnej miere narúša európsky veľkoobchod s elektrickou energiou a je v rozpore so základnými ustanoveniami Zmluvy EÚ. Každý poplatok, ktorý je uvalený jednostranne na tovar z dôvodu, že prekračuje hranice, porušuje ustanovenia Zmluvy, ktoré garantujú voľný pohyb tovaru," vysvetľuje EFET v liste, ktorý poslali ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR. V súčasnosti hradia poplatok za systémové služby len koneční odberatelia na Slovensku, a to vo výške približne 10 eur za megawatthodinu.

Podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) zavedením systémového poplatku aj pre vývozcov elektrickej energie zo Slovenska sa zavádza len rovnosť subjektov na trhu. "V konečných cenách sú systémové poplatky zahrnuté aj pre malých a veľkých odberateľov a tak zavedením poplatkov aj pre obchodníkov zavádzame rovnosť na slovenskom trhu," povedal pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara. Podľa neho týmto ustanovením Slovensko neporušuje žiadnu smernicu EÚ. "Je to ich názor, my máme iný právny názor. V podstate ide iba o to, aby nebola ohrozená energetická bezpečnosť Slovenska," konštatuje Zvara.

Obchodníkom s energiou sa nepozdáva ani povinnosť, že každý účastník trhu, ktorý plánuje vyvážať elektrinu zo Slovenska, si musí zarezervovať kapacitu v cezhraničnom profile v príslušnej aukcii. Bez práv na kapacitu totiž prevádzkovateľ prenosovej stanice, SEPS, zamietne plán vývozu a dodávka vývozu sa neuskutoční. "Požiadavka na predloženie potvrdenia v čase nákupu elektriny na vývoz je v rozpore so smernicou EÚ o podmienkach na prístup ku sieti cezhraničnej výmeny elektrickej energie, keďže diskriminuje účastníkov trhu bez výrobných zdrojov v porovnaní s tými, čo vlastnia výrobné zdroje, a ktorí nemusia predkladať potvrdenie," dopĺňa EFET. Podľa federácie obchodníkov s energiami v súlade so smernicou EÚ nie je ani ustanovenie, podľa ktorého objem elektrickej energie určenej na vývoz nemá ohrozovať bezpečnosť dodávky elektrickej energie na vymedzené územie. "Obávame sa, že podobné pravidlo, ktoré rieši bezpečnosť len v jednej časti európskeho vnútorného energetického trhu, by mohlo v budúcnosti tvoriť právny základ pre možnú redukciu cezhraničných kapacít zo strany SEPS. Objemy určené na vývoz by nemali byť limitované neprehľadným spôsobom a nemali by brániť slobodnému cezhraničnému obchodu v rámci EÚ s odvolaním sa na obavy ohľadom bezpečnosti na jednom území," vysvetľuje EFET.

Podľa EFET má Slovensko najvyššie ceny za regulačné poplatky v celej Európe. Poplatok za regulačné služby predstavoval 9,6 % z celkovej ceny za elektrickú energiu pre domácnosti na Slovensku v minulom roku, čo je v porovnaní s rokom 2005 nárast o 3,96 %. "Keďže náklady na regulačné služby sú zahrnuté do systémových taríf v iných európskych krajinách, výška na Slovensku je rekordná na celoeurópskej úrovni. Chceme jasnejšie a prehľadnejšie chápať, ktoré konkrétne služby spadajú pod náklady regulačných služieb, aký je mechanizmus posudzovania cien, a či SEPS podlieha nejakým stimulom pri riadení týchto nákladov," konštatuje v liste EFET.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lídri koalície rokujú v Starom Smokovci o rozpočte
<< predchádzajúci článok
Troch neonacistov odsúdili na niekoľkodenné väzenie